Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Raport o sytuacji Polaków na Białorusi

Treść

Sytuacja Polaków na Białorusi z dnia na dzień jest coraz gorsza i - jak wynika z opinii przedstawionych wczoraj na posiedzeniu senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą - lepiej nie będzie.

- W lutym presja władz na niezależne struktury mniejszości polskiej na Białorusi nie zmalała - relacjonował senatorom przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych - Tomasz Lis z Departamentu Konsularnego i Polonii. Z jego słów wynika, że postępował również proces zawłaszczania mienia i podporządkowywania struktur organizacji polskiej. Działacze legalnego Związku Polaków byli inwigilowani i wzywani na przesłuchania. 15 lutego br. sterowana przez władze białoruskie komisja likwidacyjna przejęła Dom Polski w Witebsku. Białoruskie środki masowego przekazu prowadziły w tym czasie nasiloną propagandę antypolską. W głównych dziennikach oskarżano polskich dyplomatów o "szpiegostwo, antybiałoruską aktywność i podważanie ustroju". 5 lutego weszły w życie restrykcyjne zasady przebywania na terenie Białorusi obywateli zagranicznych i osób bez obywatelstwa, które w znacznym stopniu ograniczają możliwości swobodnego poruszania się po tym terytorium.
Z kolei prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" prof. Andrzej Stelmachowski zwrócił uwagę, że w fatalnym stanie jest również sytuacja edukacyjna na Białorusi. - Jeszcze cztery lata temu język polski był wykładany w 306 szkołach, obecnie już tylko w 200 - powiedział.
Mimo licznych przeciwności legalne struktury ZPB kontynuowały w omawianym okresie działalność organizacyjną, m.in. prowadziły dystrybucję niezależnej prasy: "Głosu znad Niemna na Uchodźstwie" i "Magazynu Polskiego". W lutym zaczęły także nadawanie dwie niezależne stacje radiowe dla Białorusi - Radio Racja i Europejskie Radio dla Białorusi. Trwają też intensywne prace nad rozszerzeniem nadawania na Białoruś piątego programu Polskiego Radia. Ponadto Komisja Europejska zamierza powołać tymczasowego pełnomocnika do spraw Białorusi.
Aneta Jezierska

"Nasz Dziennik" 2006-03-02

Autor: ab