Ranking lokat bankowych wrzesień 2021
Treść
Chcesz oszczędzać pewnie i bezpiecznie? Sięgnij po lokatę bankową! W artykule wyjaśnimy, jak wybrać tę, która okaże się strzałem w dziesiątkę.
Pandemia COVID-19 zweryfikowała podejście Polaków do oszczędzania. Udowodniła bowiem, że posiadanie choćby minimalnych oszczędności w obliczu nieprzewidzianych sytuacji to nieocenione wsparcie. Takie postawy potwierdzają wyniki badania Quality Watch. Jak wskazuje, po wybuchu pandemii koronawirusa niemal co piąty mieszkaniec naszego kraju (19 proc.) zaczął oszczędzać.
Jak oszczędzać skutecznie?
Gromadzenie oszczędności powinno być nie tylko regularne, ale także… dobrze przemyślane. Czy wiesz, że wrzucając pieniądze do przysłowiowej skarpety, sprawiasz, że z roku na rok tracą swoją wartość? Jeśli dziś Twoje oszczędności wynoszą 10 000 zł, kupisz za nie zdecydowanie więcej niż za rok, dwa lub pięć. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest inflacja – proces stopniowego wzrostu cen w gospodarce. Jeśli chcesz oszczędzać skutecznie, zamiast świnki skarbonki wrzuć oszczędności… na lokatę.
Czym jest lokata bankowa?
Lokata bankowa to depozyt pieniężny zawierany na konkretny, wskazany w umowie okres. Najpopularniejsze lokaty to te zawierane na kilka lub kilkanaście miesięcy. Na rynku znajdziesz także te trwające kilka dni lub kilka lat. Zdeponowane na lokatach środki instytucje finansowe przeznaczają na udzielanie kredytów. W zamian nagradzają deponentów odsetkami, które stanowią zysk z lokaty.
Ranking lokat – jak wybrać tę, która przyniesie najwięcej korzyści?
Choć dostępne na rynku oferty lokat wyglądają niemal identycznie, to tylko pozory. W praktyce różnią się od siebie niewielkimi, lecz ważnymi z punktu widzenia deponentów szczegółami. Zanim wybierzesz tę jedyną, koniecznie porównaj dostępne na rynku oferty. Tworząc własny ranking lokat, z powodzeniem wyselekcjonujesz te, które najlepiej spełnią Twoje potrzeby. Na co warto zwrócić uwagę:
- oprocentowanie. Oprocentowanie lokaty to najważniejszy wyznacznik jej atrakcyjności. To od wartości oprocentowania zależy bowiem, ile wyniesie Twój zysk. Analizując oprocentowanie, zwróć uwagę nie tylko na to obowiązujące przez okres umowy, ale także na to, które wejdzie w życie po automatycznym przedłużeniu depozytu (większość lokat automatycznie się przedłuża);
- długość trwania okresu lokacyjnego. Kolejnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę przed wyborem lokaty, jest długość okresu lokacyjnego. Pamiętaj, że jeśli wybierzesz depozyt o klasycznej konstrukcji, przez cały okres umowy pieniądze będą dla Ciebie niedostępne. Jeśli zerwiesz umowę przed terminem, stracisz bowiem wszystkie wypracowane zyski. Choć taka konstrukcja może wydawać się niekorzystna, warto spojrzeć na nią z innej perspektywy. Jeśli masz skłonność do wydawania pieniędzy lekką ręką, a spontaniczne wydatki to Twój żywioł, zamrożenie pieniędzy na lokacie pozwoli skutecznie odeprzeć pokusę. Wizja utraty odsetek dla wielu osób będzie bowiem skuteczną motywacją, aby zostawić pieniądze w spokoju i pozwolić im zarabiać;
- minimalna i maksymalna kwota depozytu. Każdy bank określa własne warunki w zakresie minimalnej i maksymalnej kwoty depozytu. Jeśli chcesz umieścić na lokacie niewielką (np. 1000 zł) lub dużą (np. kilkaset tysięcy złotych) sumę, upewnij się wcześniej, czy jest to możliwe;
- możliwość założenia lokaty przez internet lub telefon. Czas jest dziś równie cenny, co pieniądze. Nie trać go na długie wizyty w oddziałach. Znajdź bank, który umożliwia szybkie otwarcie lokaty – online lub przez telefon. Jedną z nich jest lokata Santander Consumer Banku. Lokatę przez internet obsłużysz wygodnie w Bankowości Internetowej, a atrakcyjne oprocentowanie do 0,8% pozwoli skutecznie ochronić pieniądze przed utratą wartości;
- możliwość obsługi lokaty w systemie bankowości internetowej i aplikacji mobilnej. Obsługa lokaty powinna być tak samo wygodna, jak jej założenie. Mając dostęp do lokat z poziomu bankowości internetowej, będziesz bankował tak, jak lubisz – z dowolnego miejsca, w dowolnym czasie.
Autor: Silesian