Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rady św. Benedykta dla Europy

Treść

Wrócić do Boga, mądrze przez mądrych zarządzać państwami i stosunkami międzynarodowymi oraz zająć się wreszcie sprawiedliwie a skutecznie trzecim światem. Pora na terapię.

Dzień 11 lipca jest świętem chrześcijańskiej Europy. To dzień świętego Benedykta z Nursji, którego papież, św. Paweł VI, ogłosił w roku 1964 patronem naszego kontynentu.

Co nam może dzisiaj powiedzieć patron, który żył ponad półtora tysiąca lat temu? Oczywiście najpierw jako wierzący członek średniowiecznej wspólnoty chrześcijańskiej mówi, że niczego nie powinno się przenosić nad miłość Chrystusa. Nie jest to jedynie czcza deklaracja. Przez trzy lata samotnej medytacji w górskiej pustelni do innego wniosku dojść nie mógł. Przedtem, w piątym wieku, wieku upadku starego porządku, żył w świecie szarpanym wojnami i gwałtownymi przemianami. Nie szukał rozwiązania problemów poprzez działalność polityczną czy społeczną. Najpierw odszedł od świata, by z perspektywy lepiej ocenić sytuację i znaleźć środki zaradcze. Święty Grzegorz Wielki, papież, napisał o nim „habitavit secum” – mieszkał ze sobą. Można powiedzieć, że najpierw zajął się porządkowaniem swojego wnętrza w relacji do Jezusa, a gdy zaczęli przychodzić do niego mężczyźni, zorganizował ich we wspólnotę z podziwu godną troską nie tylko o życie modlitwy, ale i o wszystkie sprawy materialne, dbając o to, by klasztor mądrze przez mądrych był zarządzany. Jednocześnie nie mógł zatrzymać się na działalności tylko wewnątrz Kościoła lecz ustawicznie głosił słowo Boże mieszkańcom okolicznych miejscowości, którzy żyli jeszcze w pogaństwie. I potem mnisi benedyktyńscy w dziesiątkach klasztorów cementowali Europę pod względem religijnym, ale także szerząc kulturę i oświatę oraz łagodząc obyczaje. Wnet rozeszli się po całym świecie wywierając do dzisiaj dobroczynny wpływ na środowiska, w których przebywają, nie zaniedbując także działalności misyjnej.

A do Reguły św. Benedykta zaglądają także ludzie interesu, którzy z niej czerpią inspirację przy organizowaniu swoich przedsiębiorstw. I tak około ośmiu tysięcy mnichów wraz z parokroć większą liczbą zakonnic reguły benedyktyńskiej, niesie po całym świecie płomień miłości i pokoju zapalony kiedyś na Monte Cassino przez Wielkiego Mnicha z Nursji. A dla Europy – recepta wyraźna: wrócić do Boga, mądrze przez mądrych zarządzać państwami i stosunkami międzynarodowymi oraz zająć się wreszcie sprawiedliwie a skutecznie trzecim światem. Pora na terapię.

Święty nasz Ojcze Benedykcie, wybłagaj u Jezusa cud!

Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Żródło: cspb.pl,

Autor: mj