Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Radio okrojone czy scentralizowane?

Treść

We wrześniu rząd przedstawi główne założenia do ustawy o RTV i odrębny projekt ustawy o mediach publicznych. Ministerstwo kultury zajmuje się także reformą radiofonii - w 17 regionalnych rozgłośniach Polskiego Radia pracuje obecnie ponad 600 osób. Resort zastanawia się, czy trzeba utrzymywać aż tak rozbudowane struktury. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji proponuje trzy warianty reorganizacji radiofonii - zmniejszenie liczebności organów, połączenie regionalnych spółek w jedną i centralizację. Za tym ostatnim rozwiązaniem opowiada się prezes Polskiego Radia S.A.
- Obecne funkcjonowanie radiofonii jest kosztochłonne - podkreślała Elżbieta Kruk, przewodnicząca KRRiT. Według Rady, należałoby więc zmniejszyć liczbę organów radia publicznego. Drugi wariant proponowany przez Radę to połączenie spółek regionalnych w jedno Polskie Radio Regionalne S.A., które podlegałoby Polskiemu Radiu S.A. W Polsce od 13 lat działa 17 rozgłośni lokalnych - w trzeciej propozycji KRRiT chce, by scalić je w jeden organizm. - To najdalej idący wariant. Jeśli media mają problem z obniżeniem kosztów, to potrzeba działania z zewnątrz i odpowiedniej zmiany ustawy o RTV - podkreślała Elżbieta Kruk.
Według Andrzeja Siezieniewskiego, prezesa Polskiego Radia, nadszedł czas konsolidacji w obszarze radiofonii publicznej. - Najmniej wad ma wariant trzeci, a Polskie Radio już go zaczyna realizować - zaznaczył.
Posłowie interesowali się stanowiskiem ministerstwa kultury w sprawie publicznej radiofonii: czy zamierza ono podejmować działania dążące do likwidacji ośrodków regionalnych Polskiego Radia - niepokoiła się m.in. Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO), wiceprzewodnicząca Komisji Kultury i Środków Przekazu. - Czy resort planuje likwidację oddziałów regionalnych? - pytała. Wiceminister Jarosław Sellin przekonywał, że nic takiego nie jest planowane, ale jakaś reforma w tym zakresie musi nastąpić, bo nie można dłużej utrzymywać struktur, w których pracuje ponad 600 osób - powiedział. Według informacji resortu kultury, tyle osób zasiada w zarządach, radach nadzorczych i innych podmiotach działających w ramach 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia. - Po wakacjach zaprezentujemy założenia do ustawy o RTV i odrębną ustawę o mediach publicznych - stwierdził Sellin.
AS

"Nasz Dziennik" 2006-04-28"

Autor: ab