Radio Maryja walczy o godność człowieka
Treść
Ważną misją i wyzwaniem Kościoła w dzisiejszych czasach jest upominanie się o godność osoby ludzkiej, a Radio Maryja jest dziełem, które to zadanie podejmuje. Podkreślił to wczoraj wieczorem ks. bp Jan Tyrawa, ordynariusz bydgoski, w czasie Mszy św. z okazji 19 lat istnienia toruńskiej rozgłośni. W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w katedrze - sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości w Bydgoszczy zgromadziła się Rodzina Radia Maryja, aby wraz ze swoimi duszpasterzami dziękować Bogu za istnienie Radia - katolickiego głosu w naszych domach.
Bydgoskie uroczystości 19. rocznicy powstania Radia Maryja rozpoczęły się od koncertu Eleni. Następnie Mszy św. przewodniczył ks. bp Jan Tyrawa, ordynariusz diecezji bydgoskiej, a wśród koncelebransów byli miejscowi kapłani oraz ojcowie redemptoryści posługujący w Radiu Maryja i Telewizji Trwam.
Wiernych zgromadzonych w bydgoskiej XV-wiecznej świątyni powitał ksiądz prałat Stanisław Kotowski, proboszcz parafii katedralnej. - W święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny polecać będziemy Jej opiece wszystkie nasze troski narodowe i osobiste - mówił ksiądz proboszcz. - Dziękujmy także za 19 lat Radia Maryja i za wszystkie dzieła przy nim powstałe - dodał ks. prałat Stanisław Kotowski.
W homilii ks. bp Jan Tyrawa zaznaczył, jak ważne w obecnych czasach jest upominanie się o godność osoby ludzkiej. Jest to także misja i wyzwanie Kościoła. Ksiądz biskup przyznał, że Radio Maryja jest dziełem, które tę misję walki o godność człowieka podejmuje. Jak zwrócił uwagę kaznodzieja, wiele mówi się o ludzkiej godności. - Odwołujemy się do niej, kiedy trzeba nam uzasadnić nasze prawa, a jednocześnie zapominamy o niej w momencie, kiedy trzeba jej bronić wobec aborcji, eutanazji, in vitro, nie mówiąc o społecznej patologii uprzedmiotowiania drugiego człowieka - mówił pasterz Kościoła bydgoskiego. - Godność osoby to sama osoba jako wartość - zaznaczył ks. bp Jan Tyrawa i podkreślił, że nie wolno traktować człowieka jak rzeczy, która służy do osiągania jakiegoś celu.
Jak zaznaczył kaznodzieja, współcześnie źle rozumie się wolność, która przybiera miano wolności ekspresji. - Ekspresja to sam fakt wypowiedzenia czegokolwiek, staje się formą wolności, która z założenia zabrania zabraniać i którą rozumie się jako wolność słowa. Jednak wolność ekspresji nie ma nic wspólnego z wolnością słowa - podkreślił ordynariusz bydgoski. - Wolność słowa stanowi podstawę demokracji wówczas, kiedy podlega ocenie w kategoriach prawdy i fałszu - podkreślił kaznodzieja, zwracając uwagę, że współczesne media chcą stawiać się w roli proroków. - Albo Ewangelia, nauczanie Kościoła, Papieży nie mają racji i wówczas nie mamy się czym przejmować, albo mają rację i wówczas wszyscy musimy się nawrócić - podkreślił pasterz bydgoski.
Rodzina Radia Maryja z Bydgoszczy zawsze w czasie grudniowych uroczystości zaskakuje pięknymi darami. Tym razem ofiarowała Radiu Maryja obraz Matki Bożej Pięknej Miłości oraz tort przedstawiający projekt świątyni, jaka ma stanąć w Toruniu i gdzie będzie królować Matka Boża w znaku ikony, przed którą modlił się Jan Paweł II. Rodzina Radia Maryja podarowała także stuły do kaplicy Zawierzenia Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej.
Ojciec Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja, z powodu choroby nie mógł dojechać wczoraj do Bydgoszczy, jednak połączył się telefonicznie. Zaznaczył, że toruńska rozgłośnia to dzieło powstałe z miłości do Pana Boga i Ojczyzny. Taka jest nasza posługa, a mamy wiele do zrobienia. Ojciec Tadeusz Rydzyk przypomniał słowa Jana Pawła II wypowiedziane do Rodziny Radia Maryja: "Jesteście podobni do ewangelicznego siewcy... Macie wiele do zrobienia". Dyrektor Radia Maryja nawoływał do przekazywania miłości do Pana Boga wśród najbliższych. - Co będzie z Polską, jeśli nie będzie miłości w naszych rodzinach? - pytał o. Tadeusz Rydzyk. W odniesieniu do naszych czasów życzył wszystkim odwagi. - Pan Bóg potrzebuje odważnych ludzi - mówił dyrektor Radia Maryja. - Trzeba krytycznie patrzeć na rzeczywistość i racjonalnie myśleć - podkreślał o. Tadeusz Rydzyk.
Katarzyna Cegielska, Bydgoszcz
Nasz Dziennik 2010-12-09
Autor: jc