Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Radio Maryja służy Narodowi

Treść

(FOT. K. CEGIELSKA)

Poprzez udzielanie głosu tym, którzy są marginalizowani lub wykluczani, Radio Maryja służy demokracji, zwracał uwagę ks. bp Jan Tyrawa. Rodzina Radia Maryja w niedzielę wieczorem świętowała w Bydgoszczy XXIII rocznicę powstania rozgłośni. Uroczystość odbyła się w bazylice pw. św. Wincentego à Paulo pod przewodnictwem pasterza Kościoła bydgoskiego.

– Świętujemy kolejną rocznicę Radia Maryja w mieście, w którym przed 23 laty zawisł jego pierwszy nadajnik. Od tego czasu, przeżywając wspaniały rozkwit, ale i niejedne burze, Radio Maryja jak tylko może najlepiej wypełnia swoją misję – mówił ordynariusz bydgoski w homilii. – Miniony okres ukazuje, w jaki sposób Radio Maryja służy nie tylko ewangelizacji, katechezie, pozwala uczestniczyć w Liturgii sprawowanej praktycznie na całym świecie, towarzysząc m.in. Papieżowi, lecz także społeczeństwu jako takiemu przez utrwalanie demokracji. Udzielenie głosu tym, którzy gdzie indziej są marginalizowani lub wręcz wykluczani, jest właśnie służbą demokracji – zaznaczył ks. bp Jan Tyrawa. Kaznodzieja skupił się na przemówieniu Papieża Franciszka wygłoszonym przed kilkoma dniami w Parlamencie Europejskim. Przypomniał za Ojcem Świętym o godności czowieka, gdyż ciągle istnieje pokusa traktowania człowieka jako przedmiotu, którego przydatność można zaprogramować, wykorzystać, a następnie wyrzucić, gdy nie jest już potrzebny, gdy jest słaby, chory czy stary. – Istnieją bardziej wysublimowane formy traktowania człowieka jako przedmiotu, gdy ogranicza się jego wolność, np. religijną, łamie prawa tyranią władzy, doprowadza do dyskryminacji, handlu drugim człowiekiem, pozbawia pracy, pożywienia, ochrony zdrowia, minimum warunków życia – podkreślił ks. bp Jan Tyrawa.

Spotkanie Rodziny Radia Maryja w Bydgoszczy rozpoczął koncert Polskiej Orkiestry Muzyki Filmowej pod dyrekcją ks. Przemysława Pasternaka. Wiernych przybyłych do świątyni przywitał jej gospodarz ks. Mieczysław Kozłowski, proboszcz. – Dziękujemy Bogu Najwyższemu za Radio Maryja, które od 23 lat stoi zawsze po stronie prawdy, broni wartości chrześcijańskich, formuje duchowość Polaków. Dziękujemy dzisiaj również za ludzi świeckich zaangażowanych w tworzenie radia i telewizji, za wszystkie dzieła powstałe przy Radiu, Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej, „Nasz Dziennik”. Niech Niepokalana, Gwiazda Nowej Ewangelizacji, wyprasza potrzebne łaski i wszelkie dary Nieba na następne lata dla o. Tadeusza i jego współpracowników – mówił proboszcz bazyliki pw. św. Wincentego à Paulo w Bydgoszczy.

W uroczystości wzięli udział księża z Bydgoszczy, Nowej Soli oraz ojcowie posługujący w Radiu Maryja wraz z o. Tadeuszem Rydzykiem CSsR. Założyciel i dyrektor rozgłośni podziękował słuchaczom za to, że wspólnie budują to ewangelizacyjne dzieło. – Inne media mają potężne pieniądze, różne „siły” – to widać w Polsce i na świecie. To są potęgi. Mają potężne środki. A o nas mówili „imperium”. Oni mówią o nas „imperium”, ale nasze „imperium” to są dusze ludzkie, ludzie wierzący, ludzkie serca – mówił o. dr Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja.

Katarzyna Cegielska, Bydgoszcz
Nasz Dziennik, 9 grudnia 2014

Autor: mj