Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Radio Maryja - opatrznościowy znak nadziei

Treść

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Radio Maryja, Telewizja Trwam i „Nasz Dziennik” stoją na straży ładu i porządku duchowo-moralnego – zaznaczył ks. bp Stanisław Napierała z Kalisza w czasie homilii wygłoszonej podczas Eucharystii sprawowanej pierwszego dnia 23. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę.

Jasnogórskie błonia stały się miejscem spotkania Rodziny Radia Maryja, która zgodnie z dwudziestotrzyletnią tradycją przybywa do stóp Królowej Polski. Tegoroczna pielgrzymka jest wielkim dziękczynieniem za kanonizację świętego Jana Pawła II „Ze świętym Janem Pawłem II odnawiajmy oblicze ziemi, tej ziemi”.

Pątników przybyłych z różnych części Polski i świata powitał na początku Mszy św. o. Michał Bortnik, kustosz bazyliki jasnogórskiej. Zakonnik podkreślił, że „w nasze dziękczynienie wpisuje się istnienie Radia Maryja i Telewizji Trwam oraz wielu dzieł przez nie podejmowanych oraz całej Rodziny Radia Maryja stojącej na straży prawdy”. – Za to dziś zanosimy dziękczynienie przed Cudowny Wizerunek Matki Bożej Pani Jasnogórskiej – powiedział zakonnik.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył JE ks. bp Stanisław Napierała z Kalisza. Współkoncelebrowali ją m.in. ks. bp Tadeusz Bronakowski z Łomży, ks. bp Edward Frankowski z Sandomierza. W Słowie Bożym ks. bp Napierała zwrócił uwagę na złowrogi zamęt i chaos duchowo-moralny, który coraz silniej panoszy się w naszej Ojczyźnie. Ich skutki hierarcha porównał do obrazu, jaki roztacza się po przejściu tornada czy wtargnięciu tsunami: wszystko powywracane, poprzemieszczane, połamane, zniszczone. – Pojawili się reformatorzy, którzy celem swojego życia i aktywności uczynili walkę z istniejącym i powszechnie uznawanym porządkiem wartości – wyjaśnił ksiądz biskup, dodając, że dla tych reformatorów nie ma prawdy obiektywnej ani obiektywnego dobra, ani piękna. – Nie ma obiektywnych praw ani norm moralnych, które by posiadały moc obowiązującą. Wszystko jest względne. Co jeszcze do niedawna było powszechnie uznawane za moralnie złe, bywa wynoszone i gloryfikowane jako rzekomy postęp i nowoczesność – wskazał. Jednocześnie zwrócił uwagę, że szczególnym obiektem pseudoreformatorskich ideologii stały się: ludzkie życie, małżeństwo i rodzina. – Szczególną wrogość nowe ideologie kierują wobec religii, zwłaszcza wobec chrześcijaństwa i Kościoła katolickiego. (…) Narzędziem „twórczości”, twórczości w cudzysłowie, jakim posługują się pseudoreformatorzy, jest negacja. Nie tworzą wartości, lecz negują te, które są. (…) Negacja Boga stała się swoistym wyznaniem niewiary – podkreślił.

Na straży ładu i porządku duchowo-moralnego

Biskup Napierała nie pozostawił uczestników pierwszego dnia pielgrzymki bez wskazania na znaki nadziei. Wśród nich wskazał, że bardzo wielu ludzi nie poddaje się chaosowi i zamętowi, lecz żyje i trwa w normalności. Innym znakiem nadziei – zaznaczył hierarcha – jest normalne spojrzenie ludzi na fundamentalne wartości, jakimi są prawda, dobro i piękno oraz normalne spojrzenie na przysługujące człowiekowi prawa, pochodzące nie z nadania takiej czy innej władzy, lecz tkwiące w rozumnej naturze, tkwiące w samym człowieczeństwie człowieka. Jednak wyjątkowym, „opatrznościowym” znakiem nadziei jest – jak wskazał ksiądz biskup – Radio Maryja oraz Telewizja Trwam i „Nasz Dziennik”. – Wymienione media, zwłaszcza Radio Maryja, stoją na straży ładu i porządku duchowo-moralnego. Są głosem prawdy. Walczą o prawa człowieka, małżeństwa, rodziny. Ukazują to, co w człowieku jest piękne, dobre, święte. Służą Kościołowi i Ojczyźnie. Służą ewangelizacji, bronią rozumu i wiary. Pomagają ludziom trwać w normalności – zaznaczył ksiądz biskup .

Jednocześnie zwrócił uwagę, że doroczne spotkanie Rodziny i słuchaczy Radia Maryja na Jasnej Górze stało się piękną lipcową tradycją. – Jest bardzo potrzebne. Daje nam możliwość zobaczenia się, możliwość poczucia siły i mocy bycia wspólnotą wiary, uformowaną przez Radio Maryja. Pozwala wespół sławić Tę, która Radiu daje imię, Niepokalaną Matkę i Królową, depczącą głowę szatana; pozwala wespół dziękować Jej, a także prosić, by Ona – Gwiazda Nowej Ewangelizacji, prowadziła nas, prowadziła Radio Maryja – zaznaczył ks. bp Napierała.

Na zakończenie Eucharystii słowo do uczestników pielgrzymki skierował o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR. Założyciel i dyrektor Radia Maryja zwrócił uwagę, że jeśli dobrzy ludzie nic nie robią, wówczas zmierzamy do zwycięstwa zła. – Do zwycięstwa zła potrzeba jednego – żeby dobrzy milczeli – podkreślił o. Tadeusz Rydzyk, jednocześnie wzywając Rodzinę Radia Maryja, by poprzez swoje działanie powstrzymała panoszenie się zła.

 I to jest nasze zadanie – ewangeliczni siewcy – Rodzina Radia Maryja. Ksiądz biskup powiedział, że jest nadzieją. Będzie nadzieją, jak się do roboty weźmiemy: do modlitwy i naprawdę do pracy – zaznaczył dyrektor Radia Maryja.

Po Eucharystii Rodzina Radia Maryja wspólnie odmówiła Różaniec, a także odśpiewała Apel Jasnogórski. Zakończeniem pierwszego dnia pielgrzymowania było oratorium pt. „Jan Paweł II Pielgrzym”. Jutro, drugiego dnia pielgrzymki, centralnym jej punktem będzie uroczysta Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem ks. abp. Zygmunta Zimowskiego z Watykanu.

Transmisja w Radiu Maryja i Telewizji Trwam.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z pierwszego dnia pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę:

GALERIA ZDJĘĆ 1.

GALERIA ZDJĘĆ 2.

Izabela Kozłowska
Nasz Dziennik, 12 lipca 2014

Autor: mj