Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Radio Maryja idzie śladami św. Maksymiliana Kolbego

Treść

Radio Maryja i dzieła przy nim powstałe wyrastają z ducha św. Maksymiliana Kolbego, idą jego śladami walki o Ojczyznę religijną, światłą i szlachetną - mówił wczoraj w Kaliszu ks. bp Kazimierz Ryczan.
"Święty Maksymilian Maria Kolbe - Rycerz Niezłomny - w służbie rodzinie" - to temat spotkania modlitewnego w intencji rodzin i obrony poczętego życia, które odbyło się w sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, w 70. rocznicę męczeńskiej śmierci świętego franciszkanina.
Mszy św. przewodniczył ks. bp prof. dr hab. Kazimierz Ryczan, biskup kielecki, członek Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, krajowy duszpasterz ludzi pracy. Przypominając dzieła św. Maksymiliana Kolbego i czasy, w jakich żył, ksiądz biskup zaznaczył, że dzisiaj laickie i masońskie prądy królują w krajach Europy, nie dopuszczono nawet wspomnienia chrześcijaństwa w traktacie Unii Europejskiej. - Jakiego szukać rozwiązania? - pytał kaznodzieja. - Trzeba bronić Boga. Do kogo się uciekać? Do Niepokalanej. Ona mocniejsza niż szatan. W Polsce też należy bronić Boga - odpowiadał ks. bp Kazimierz Ryczan.
Kaznodzieja przypomniał, że na Krakowskim Przedmieściu przed Pałacem Prezydenckim dokonano profanacji krzyża na oczach ministrów prezydenckich, na oczach całego świata. - Dokonali tego polscy lewacy. Nikt nie został pociągnięty do odpowiedzialności. Mniej szczęścia mieli kibice sportowi, którzy wznosili okrzyki przeciw panu premierowi. Dosięgła ich ręka sprawiedliwości. W ubiegłą sobotę w czasie rewii kabaretowej w Koszalinie wyśmiano spowiedź sakramentalną. Panowie, nie godzi się! Są świętości, których nie można deptać nawet z głupoty - apelował ks. bp Ryczan. - Święty Maksymilianie, w twoje ślady walki o Ojczyznę religijną, światłą i szlachetną poszło Radio Maryja, dzięki któremu chorzy mogą słuchać Boga i się modlić, poszli Telewizja Trwam i "Nasz Dziennik" oraz Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej. Co im powiesz na zakończenie Roku Kolbiańskiego? "Powiem im, że tylko byle jakie dzieła nie mają przeciwników. Bez krzyża nie ma wielkich dzieł. Przez te 19 lat zapuściliście głęboko korzenie w Polskę. Wy do Ojczyzny należycie. Nie opuśćcie tylko Niepokalanej. Ona jest mocniejsza od szatana" - mówił pasterz Kościoła kieleckiego.
Po Eucharystii ks. bp Stanisław Napierała, pasterz kaliski, porównał Radio Maryja do "Rycerza Niepokalanej" - pisma wydawanego przez św. Maksymiliana. - Radio Maryja jest narzędziem Niepokalanej tak jak "Rycerz". Dlatego swoim przekazem trafia do Polaków, wywiera wpływ i kształtuje ludzi - mówił ks. bp Napierała. - Jesteśmy w szkole Matki Najświętszej. Pan Bóg nas prowadzi, trzyma nas i prowadzi prosto swoją drogą - dodał o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja.
Spotkanie w intencji rodzin i obrony poczętego życia w kaliskim sanktuarium rozpoczęło się nabożeństwem w kaplicy św. Józefa. Konferencję na temat "Nie gaście ducha świętego Maksymiliana" wygłosił ojciec Marek Wódka OFMConv, dyrektor programowy Radia Niepokalanów, rzecznik prasowy Roku Kolbiańskiego. - Święty Maksymilian jest dla nas patronem obrony życia, bo sam oddał życie za innego człowieka - mówił o. Wódka.
Katarzyna Cegielska
Nasz Dziennik 2011-08-05

Autor: jc