Rada głosuje nad raportem
Treść
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy podczas drugiej sesji podda pod obrady, a następnie pod głosowanie "Raport o dostępie do bezpiecznej i legalnej aborcji w Europie". Wszystko wskazuje na to, że ów skandaliczny dokument zyska poparcie większości Zgromadzenia. Za rezolucją zagłosuje silna w Zgromadzeniu grupa socjalistów.
Rzecznik prasowy polskiego MSZ Piotr Paszkowski nie był w stanie udzielić nam odpowiedzi, jaka będzie reakcja Polski na ewentualne przyjęcie tego dokumentu. Podkreślił, że jakichkolwiek kroków będzie można spodziewać się dopiero po głosowaniu. Tymczasem rząd Irlandii już zapowiedział, że nie podejmie żadnych decyzji niezgodnych z irlandzką konstytucją, natomiast jakakolwiek zmiana prawa pozostaje w gestii irlandzkich obywateli oraz parlamentu. "Rząd irlandzki - podkreślono w oświadczeniu - nie zamierza proponować jakichkolwiek poprawek, ani konstytucjonalnych, ani legislacyjnych". Podobne stanowisko zajął rząd Malty, gdzie zabijanie nienarodzonych dzieci jest całkowicie zakazane. Kraj ten stara się, aby ten punkt obrad całkowicie znieść z wokandy.
Irlandczycy zajmują jednoznaczne stanowisko, niezależnie od frakcji politycznych. Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku polskiej delegacji. - Członkowie grupy Europejskiej Partii Ludowej (EPP) i Chrześcijańskich Demokratów będą głosowali przeciw tej rezolucji w sprawie dopuszczalności aborcji. Pracujemy nad tym już od wczoraj w grupie EPP, tak że jestem absolutnie przekonany, że wszyscy członkowie będą głosować przeciw tej rezolucji. W Europejskiej Partii Ludowej jest Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe - poinformował Michał Stuligrosz (PO). Z ramienia LiD jedynym przedstawicielem będzie Marek Wikiński (LiD), w zastępstwie posła Tadeusza Iwińskiego. - Będę głosował za przyjęciem rezolucji - powiedział w rozmowie z nami Wikiński. Przeciw rezolucji zagłosuje PiS. - Co prawda tutaj, w Radzie Europy, nie obowiązują jakieś partyjne ustalenia, każdy głosuje indywidualnie. Ale jak rozmawiałem z kolegami, to akurat przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości będą głosować przeciw - w tym i ja - powiedział Łukasz Zbonikowski (PiS).
W skład polskiej delegacji wchodzą m.in.: Ryszard Bender (PiS), Bożenna Bukiewicz (PO), Lena Dąbkowska-Cichocka (PiS), Tomasz Dudziński (PiS), Stanisław Huskowski (PO), Danuta Jazłowiecka (PO), Karol Karski (PiS), Mirosława Nykiel (PO), Jadwiga Rotnicka (PO), Michał Stuligrosz (PO), Piotr Wach (PO), Marek Wikiński (LiD), Krzysztof Zaremba (PO), Łukasz Zbonikowski (PiS). O sprzeciw wobec raportu zaapelował również austriacki duszpasterz rodzin ks. bp Klaus Küng. Wbrew nadziejom Malty, raportu nie udało się skreślić z porządku obrad.
Maria Cholewińska
Anna Wiejak
"Nasz Dziennik" 2008-04-16
Autor: wa