"Racławicczycy" na jubileusz
Treść
Przypadająca w czerwcu dwudziesta rocznica otwarcia we Wrocławiu Panoramy Racławickiej stała się okazją do przygotowania wystawy prezentującej wybrane dzieła jej głównych twórców - Wojciecha Kossaka i Jana Styki, oraz ich współpracowników: Teodora Axentowicza, Louisa Bollera, Tadeusza Popiela, Zygmunta Rozwadowskiego, Michała Sozańskiego, Włodzimierza Tetmajera i Wincentego Wodzinowskiego. Ekspozycja potrwa do 14 sierpnia.
Zamierzeniem autorów było zebranie dzieł "racławicczyków", które pochodzą z dekady roku 1894, czyli daty otwarcia Panoramy Racławickiej na Powszechnej Wystawie Krajowej we Lwowie. Oprócz scen batalistycznych, historycznych i pejzaży, czyli gatunków malarskich, które składają się na malowidło Panoramy Racławickiej, prezentowane są liczne obrazy rodzajowe, a także religijne i portrety.
- Interesujące wydawało się ukazanie zakresu tematycznych zainteresowań poszczególnych malarzy, którzy mimo odmienności artystycznych konwencji znaleźli się w zespole Panoramy z racji swych malarskich "specjalności" - wyjaśnia Ewa Houszka z Muzeum Narodowego we Wrocławiu. - To z kolei stwarzało możliwość pokazania trwałości niektórych motywów i wątków, będących w dużej mierze kontynuacją wcześniejszej polskiej ikonografii, które aż do dwudziestolecia międzywojennego pozostały bliskie malarzom tradycjonalistom, nieschodzącym z pozycji realizmu i mogącym liczyć na pełną akceptację i zrozumienie szerokich kręgów odbiorców - dodaje.
Spośród prezentowanych płócien i akwarel tylko jeden obraz pochodzi ze zbiorów własnych wrocławskiego muzeum. Jest nim "Madonna majowa" Jana Styki. Pozostałych 49 obrazów zostało wypożyczonych ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie (wśród nich "Polowanie w Gödöllo" Kossaka i "Kołomyjka" Axentowicza), z Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz z Fundacji im. Raczyńskich, Muzeum Literatury w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Muzeum w Bielsku-Białej, Muzeum Historycznego m. Krakowa, Biblioteki Narodowej oraz Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu i ze zbiorów prywatnych.
Wystawie towarzyszy katalog z reprodukcjami wszystkich eksponowanych dzieł, z biogramami malarzy, wyborem głosów krytycznych i wspomnień oraz komentarzami do obrazów.
EI
"Nasz Dziennik" 2005-06-21
Autor: ab