Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Quebec legalizuje uśmiercanie

Treść

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik
Zgromadzenie Narodowe kanadyjskiej prowincji Quebec zalegalizowało tzw. eutanazję. Za przyjęciem ustawy pozwalającej lekarzom na uśmiercanie osób ciężko chorych i starszych opowiedziało się 94 lokalnych parlamentarzystów, 22 było przeciw.
Głównym założeniem zbrodniczego prawa znanego pod nazwą „Bill 52” ma być umożliwienie lekarzowi - jak to określono - „wcześniejszego zakończenia życia pacjenta” ze względu na „nieuleczalną i poważną chorobę”. W ustawie wskazuje się, że medycy mogą zabić pacjenta, jeśli znajduje się on w stanie ciągłego cierpienia psychicznego i fizycznego, a także w stanie pełnej świadomości prosi o zakończenie życia.
Kanadyjscy obrońcy życia podkreślają, że jest to decyzja tragiczna, a przy tym nie ma nic wspólnego z troską o pacjenta – jak próbowano przedstawiać, forsując przepisy. – Jest to na pewno czarny dzień w historii naszego kraju – akcentują działacze pro-life.
Komentatorzy zwracają jednak uwagę, że nie jest wcale przesądzone, iż nowe przepisy wejdą w życie. Kanadyjska konstytucja zakazuje bowiem tzw. eutanazji, a prawa stanowe muszą być z nią zgodne. Także kodeks prawa karnego wyraźnie zabrania zarówno tzw. eutanazji, jak i wspomaganego samobójstwa.
Obrońcy życia zwracają jednak uwagę, iż odrzucenie przyjętych przez lokalnych deputowanych zapisów w świetle ustawy zasadniczej może być utrudnione, gdyż ich autorzy nie używają określeń „eutanazja”, „samobójstwo”, ale właśnie „asysta medyczna przy umieraniu”. Dotychczas na świecie zbrodniczy proceder eutanazji zalegalizowały Holandia, Belgia i Luksemburg.
Źródło: Radio Maryja
Nasz Dziennik, 7 czerwca 2014

Autor: mj