Przejdź do treści
Przejdź do stopki

PZU bez dywidendy

Treść

- PZU nie wypłaci w tym roku dywidendy akcjonariuszom - poinformował wiceminister Paweł Szałamacha. Resort skarbu polecił Prokuratorii Generalnej zbadanie, czy są podstawy prawne do wytoczenia powództwa ABN AMRO, który doradzając przy prywatyzacji PZU, najprawdopodobniej popadł w konflikt interesów.

Wiceminister skarbu Paweł Szałamacha dodał, że gdyby w ubiegłym roku Skarb Państwa wiedział, jak dobre będą wyniki gospodarcze naszego kraju, również zrezygnowałby z wypłaty dywidendy budżetowi państwa. Decyzja zapadała jednak na przełomie czerwca i lipca, kiedy dochody budżetowe nie były jeszcze znane. Skarb Państwa jako większościowy akcjonariusz posiada 55 proc. akcji PZU i to jego głos decyduje o wypłacie dywidendy. Mniejszościowym akcjonariuszem z 33 proc. akcji jest Eureko BV.
Szałamacha powiedział, że resort skarbu polecił Prokuratorii Generalnej zbadanie, czy są podstawy do wystąpienia na drogę sądową przeciwko doradcy MSP przy prywatyzacji PZU - ABN AMRO. Z raportu renomowanej firmy BDO przygotowanego na zlecenie prokuratury wynika, że ABN AMRO posiadał w 1999 r. w swoim portfelu obligacje holenderskiej spółdzielni Achmea, głównego właściciela Eureko BV. Oznacza to, że ABN AMRO kredytował holenderskiego inwestora - Eureko, a jednocześnie wyceniał wartość PZU i doradzał polskiemu ministrowi skarbu, aby holenderskiej firmie przyznał wyłączność w negocjacjach dotyczących prywatyzacji polskiego ubezpieczyciela. Był to, zdaniem resortu, typowy przypadek konfliktu interesów.
Do podobnego konfliktu interesów Eureko doprowadziło także ostatnio przy wyborze audytora dla PZU. Przedstawiciele Eureko w radzie nadzorczej PZU nie poinformowali rady, że wybrany audytor - PriceWaterhouseCoopers - jest równocześnie doradcą Eureko BV w sporze arbitrażowym ze Skarbem Państwa, zajmuje się m.in. szacowaniem wysokości odszkodowania, o jakie Eureko zamierza wystąpić wobec MSP.
Małgorzata Goss
"Nasz Dziennik" 2007-02-09

Autor: wa