Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Putin odbuduje ZSRS?

Treść

Premier Rosji Władimir Putin, który w minionym miesiącu ogłosił, iż znów wystartuje w wyborach prezydenckich, zadeklarował wczoraj, że będzie też dążył do utworzenia Unii Eurazjatyckiej. Jak zapowiada, nowy twór ma powstać na bazie Unii Celnej oraz Wspólnego Obszaru Gospodarczego, czyli dwóch struktur integracyjnych z udziałem Rosji, Białorusi i Kazachstanu.

Szef rosyjskiego rządu o swoich ambitnych planach poinformował na łamach dziennika "Izwiestija". Zapewnia tam, że w przyszłości Unia Eurazjatycka będzie projektem otwartym również na inne kraje. - Z zadowoleniem powitamy przyłączenie się innych partnerów, przede wszystkim krajów Wspólnoty [Niepodległych Państw]. Nikogo nie będziemy ponaglać i popychać - oświadczył Putin, którego cytuje PAP. Zaznaczył ponadto, że nowa wspólnota powinna stać się "jednym z biegunów współczesnego świata". - Proponujemy model potężnej ponadnarodowej wspólnoty, która może stać się jednym z biegunów współczesnego świata i odgrywać rolę efektywnego łącznika między Europą a dynamicznym regionem Azji i Oceanu Spokojnego - oznajmił. Zapewnił przy tym, że Rosjanie, Białorusini, Kazachowie i ci, którzy się do nich przyłączą, uzyskają pełną swobodę w wyborze miejsca zamieszkania, zdobywania wykształcenia, pracy i prowadzenia biznesu. - Tylko razem nasze kraje będą w stanie wejść do grona liderów globalnego wzrostu i cywilizacyjnego postępu, osiągnąć sukces i rozkwit - podkreślił Putin.
Szef rządu Rosji zaprzeczył jednocześnie pojawiającym się opiniom, że chodzi mu w ten sposób o odbudowanie lub skopiowanie ZSRS. - Próba restaurowania lub kopiowania czegoś, co należy już do przeszłości, byłaby naiwnością. Jednak ścisła integracja na nowej płaszczyźnie moralnej, politycznej i gospodarczej jest nakazem chwili - oświadczył rosyjski premier. Dodał, że w zamyśle Unia Eurazjatycka będzie kolejnym, wyższym stopniem integracji dokonującej się w ramach Unii Celnej i Wspólnego Obszaru Gospodarczego. Tę pierwszą strukturę Rosja, Białoruś i Kazachstan utworzyły 1 lipca 2010 roku. Z kolei umowa trzech państw o powołaniu tej drugiej wejdzie w życie - jak przypomina PAP - z dniem 1 stycznia 2012 roku. Z czasem mają do nich przystąpić Kirgistan i Tadżykistan. Moskwa nie ukrywa, że najbardziej zależy jej na przystąpieniu do struktur integracyjnych Ukrainy, która jednak konsekwentnie odmawia, podkreślając, że wybrała już integrację z Unią Europejską.

Marta Ziarnik

Nasz Dziennik Środa, 5 października 2011, Nr 232 (4163)

Autor: au