Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Publiczny czy nie, będzie w sieci

Treść

Ministerstwo Zdrowia kończy prace nad zasadami tworzenia sieci szpitali. Projekt ma zostać ogłoszony pod koniec roku, po jesiennych wyborach samorządowych. Resort zapowiada, że w sieci znajdą się, na równych zasadach, zarówno szpitale publiczne, jak i niepubliczne.

Rządowy program naprawy sytuacji w służbie zdrowia zakłada, że utworzenie sieci szpitali pozwoli na poprawę efektywności wykorzystania publicznych pieniędzy, zwiększy dostępność do świadczeń zdrowotnych wysokiej jakości oraz zracjonalizuje rozmieszczenie w Polsce szpitali i ich potencjału diagnostyczno-terapeutycznego w zależności od potrzeb zdrowotnych wynikających z danych demograficznych i epidemiologicznych. Ostateczne decyzje dotyczące utworzenia sieci szpitali będą podejmowane przez samorządy wojewódzkie.
Tworzenie sieci szpitali będzie się opierać na określonych wymaganiach, dotyczących przede wszystkim takich parametrów, jak wielkość szpitala, rodzaj i ilość udzielanych świadczeń, wymagania lokalowe, wyposażenie uzależnione od przypisanego poziomu opieki szpitalnej, tzw. referencyjności. Istotne będą także: liczba personelu medycznego o właściwych kwalifikacjach, uwarunkowania geograficzne (równomierne rozmieszczenie w zależności od gęstości zaludnienia) oraz realizowane zadania związane z ratownictwem medycznym.
Ważnym elementem funkcjonowania w sieci będzie możliwość realizacji zadań związanych z ratownictwem medycznym. Zalicza się tu zakłady, w których uruchomiono szpitalne oddziały ratunkowe, oraz świadczące pomoc w przypadku urazów wielonarządowych, w ostrych zespołach wieńcowych (funkcjonująca pracownia - oddział kardiologii interwencyjnej). Ponadto działania z zakresu: chirurgii ogólnej, neurochirurgii, kardiochirurgii, traumatologii narządu ruchu, intensywnej opieki medycznej i kardiologicznej, neurologii, ze szczególnym uwzględnieniem leczenia ostrych incydentów mózgowych (tzw. oddziały leczenia udarów).

Gwarancja finansowania świadczeń
Jednym z istotnych kryteriów umieszczenia w sieci będą: stabilna sytuacja ekonomiczna szpitali zapewniająca ciągłość udzielania świadczeń zdrowotnych i wykonywanie minimalnej liczby wybranych usług.
Jak informuje ministerstwo, zadłużenie nie będzie stanowiło kryterium wykluczającego włączenie szpitali do sieci, jednak placówki będą zobowiązane do opracowania i wdrożenia w wyznaczonych terminach skutecznych programów naprawczych, których realizacja będzie warunkowała pozostanie w sieci. Opracowywana jest także koncepcja działań wiążących konstruowanie sieci z ogólnokrajowym programem restrukturyzacji długów szpitalnych. Przynależność do sieci będzie się wiązała z gwarancją finansowania świadczeń z środków publicznych, co nie oznacza, że pozostałe zakłady nie będą mogły ubiegać się o środki z NFZ.
Program zakłada również, że niespełnienie przez szpital ustawowych wymogów będzie równoznaczne z wyłączeniem szpitala z sieci.
Magdalena M. Stawarska

"Nasz Dziennik" 2006-07-03

Autor: ab