Przypowieści tworzą pewną całość
Treść
Jezus powiedział do tłumów:
«Podobne jest królestwo niebieskie do sieci zarzuconej w morze i zagarniającej ryby wszelkiego rodzaju. Gdy się napełniła, wyciągnęli ją na brzeg i usiadłszy, dobre zebrali w naczynia, a złe odrzucili. Tak będzie przy końcu świata: wyjdą aniołowie, wyłączą złych spośród sprawiedliwych i wrzucą w piec rozpalony; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów.
Zrozumieliście to wszystko?»
Odpowiedzieli Mu: «Tak jest».
A On rzekł do nich: «Dlatego każdy uczony w Piśmie, który stał się uczniem królestwa niebieskiego, podobny jest do ojca rodziny, który ze swego skarbca wydobywa rzeczy nowe i stare».
Gdy Jezus dokończył tych przypowieści, oddalił się stamtąd (Z rozdz. 13 Ewangelii wg św. Mateusza)
Przypowieść o sieci, czyli objaśnienie sądu i końca świata, może budzić nasz niepokój: gdzie się znajdziemy, którymi rybami jesteśmy? Zastanawiające jest pytanie, które Jezus stawia Apostołom: „Czy zrozumieliście to wszystko?” Oznacza to chyba, że przypowieści trzeba czytać razem, ponieważ stanowią one zamknięty przekaz na temat rzeczywistości Królestwa Bożego. Nie można zatem wyrywać przypowieści o sieci wyrywać z kontekstu, gdyż stanowi ona podsumowanie partii Ewangelii św. Łukasza. Ten wieńczący wszystko obraz wskazuje na to, że poszukiwanie Królestwa się kiedyś zakończy i człowiek dojdzie do celu, którym jest Bóg. Z drugiej strony Pan Jezus nas ostrzega, że nasze życie może zakończyć się fiaskiem, jeśli okażemy się „złymi rybami”. Nie pozostaje nam nic innego niż wytrwale się nawracać i pokutować za nasze grzechy. W skrusze i nawróceniu jest nasze ocalenie – jak przypomina prorok.
„Królestwo Boże w przypowieściach” – aby lepiej rozumieć Pismo Święte
Dzisiejsze czytania liturgiczne: Jr 18, 1-6; Mt 13, 47-53
Szymon Hiżycki OSB | Pomiędzy grzechem a myślą
Źródło: ps-po.pl, 28 lipca 2016r.
Autor: mj