Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Przyjaźń i współpraca

Treść

Na cykl koncertów zespołów: Dziecięco-Młodzieżowego Baletu "Idilia" i Narodowego Chóru "Iberia" oraz Zespołu Pieśni i Tańca "Racławice", w ramach Międzynarodowego Spotkania Tanecznego zaprasza Ewa Sęk, dyrektor Katolickiego Domu Kultury "Arka" im. św. Jadwigi Królowej w Racławicach. Spotkanie odbywać się będzie pod patronatem ks. bp. prof. dr. hab. Andrzeja Dzięgi, ordynariusza diecezji sandomierskiej.
Goście przybędą ze słonecznego Tbilisi w Gruzji. Przepłyną Morze Czarne, przywiozą atrakcyjny repertuar i piękne, egzotyczne stroje. Nie mniej interesujący będzie występ ZPiT "Racławice", który zaprezentuje polskie tańce narodowe i ludowe, fragmenty inscenizacji i widowisk teatralno-tanecznych oraz miniatury inspirowane Biblią, historią, baśniami i podaniami ludowymi. W MDK w Stalowej Woli młodzi artyści wystąpią w dniu 10 lutego br. o godz. 10.30 dla młodzieży szkół świętokrzyskich, w dniu 15 lutego o godz. 11.00 dla szkół lubelskich, 16 lutego o godz. 10.30 dla szkół podkarpackich, a wieczorem, o godz. 18.00, dla mieszkańców Stalowej Woli. Kolejne trzy koncerty odbędą się w Zespole Szkół nr 2 w Nisku: 17 lutego o godz. 10.00 i 12.00 dla szkół powiatu niżańskiego, a 18 lutego o godz. 17.00 dla mieszkańców miasta i okolicy. Goście z Gruzji wezmą udział w różnych imprezach towarzyszących, takich jak kulig w Lasach Janowskich, zwiedzanie zagrody garncarskiej w Łążku Garncarskim, koncert organowy w bazylice OO. Bernardynów w Leżajsku, a także zwiedzanie Sandomierza i Krakowa. W dniu 19 lutego Międzynarodowe Spotkanie Taneczne zakończy się Mszą św. w kościele parafialnym w Racławicach.
ZPiT "Racławice" obchodził niedawno dwudziestolecie swojej działalności, tj. wytrwałej pracy artystycznej i wychowawczej z młodym pokoleniem, w kulturze polskiej i chrześcijańskiej. Od lat przyjaźni się, współpracuje oraz prowadzi ożywioną wymianę kulturalną z Zespołem Tanecznym "Surpris" ze Szkoły Sztuk Pięknych w Gatczinie koło Sankt Petersburga, z Zespołem Tańca Narodowego "Razzadory" z Centrum Twórczości Dzieci i Młodzieży w Moskwie, z ZPiT "Kwiaty Polskie" w Ejszyszkach na Litwie, Chórem "Tęcza" ze Szkoły Muzycznej w Jekaterinburgu na Uralu, ZPiT "Biały Orzeł" z Kanady, ZPiT "Krakowianki i Górale" z Nowego Jorku, a od roku również z Zespołem Tańca Narodowego "Almazarad" z Hiszpanii. Bliskie kontakty nawiązywane są podczas Światowego Festiwalu Zespołów Polonijnych w Rzeszowie, Międzynarodowego Festiwalu Zespołów Folklorystycznych w Moskwie, Światowego Festiwalu w Egipcie. Dyrektor Ewa Sęk inspiruje do pracy duchowej i artystycznej młodzież ze szkół województw podkarpackiego, świętokrzyskiego i lubelskiego w ramach trwającego niemal cały rok szkolny Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej "Eutrapelia".
Alicja Trześniowska

"Nasz Dziennik" 2006-02-07

Autor: ab