Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Przybliżamy orędzie fatimskie

Treść

Z s. Martą Muskus ze Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny rozmawia Małgorzata Pabis

Włączenie się zgromadzenia do Wielkiej Nowenny Fatimskiej to decyzja kapituły zgromadzenia. Jak do tego doszło?

– Jesteśmy zgromadzeniem maryjnym, którego głównym celem, oprócz życia radami ewangelicznymi, jest szerzenie kultu Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Początki zgromadzenia sięgają 1918 roku, tak więc można powiedzieć, iż stanowią zbieżność z objawieniami fatimskimi i niejako wyznaczają charakter i kierunek naszej posługi w Kościele.

Każda kapituła generalna podejmuje działania, by odnowić ducha zakonnego, objąć szerszym spojrzeniem realizację charyzmatu, a także zastanowić się, w jaki sposób angażować się w misję Kościoła. Sam fakt włączenia się do Wielkiej Nowenny Fatimskiej zrodził się podczas opracowywania ankiet na kapitułę, w których siostry podawały propozycje stanowiące materiał do dyskusji podczas obrad.

Należy Siostra do zgromadzenia, które jako jedyne z habitowych zgromadzeń w Polsce odwołuje się w swej nazwie do Niepokalanego Serca Maryi. To wiąże się zapewne również z zobowiązaniami…

– Będąc duchowymi córkami Maryi, czcząc Jej Niepokalane Serce, jesteśmy świadome tego, iż wiąże się to z określonymi zobowiązaniami i odpowiedzialnością. Zatem realizując nasz charyzmat, staramy się służyć Kościołowi poprzez naśladowanie Maryi, codzienne odmawianie litanii ku czci Jej Niepokalanego Serca, praktykowanie w naszym życiu Jej cnót, by w ten sposób zdobywać świętość i pomagać innym w dążeniu do zbawienia. Cicha i pokorna służba każdej siostry, choć często ukryta przed ludzkim wzrokiem, stanowi ważny element kultu Niepokalanego Serca Maryi. W dobie głośnych i spektakularnych wydarzeń, jakie propaguje dzisiejszy świat, pielęgnowanie skromności otwiera i poszerza serce każdej z nas, by dostrzegać ludzi zagubionych, potrzebujących nie tylko wsparcia materialnego, lecz nade wszystko duchowej odnowy.

Jak wygląda u Sióstr nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca? Jest wewnętrzne czy zapraszają Siostry świeckich? A może w jakiś sposób Siostry propagują to nabożeństwo wśród tych, z którymi pracują?

– Praktykowanie nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca wiąże się nie tylko z przygotowaniami do obchodów 100-lecia objawień fatimskich, lecz leży u podstaw naszej duchowości. W pierwsze soboty miesiąca, oprócz wynagradzającej Komunii Świętej, medytacji i cząstki Różańca, podejmujemy post w intencji nawrócenia grzeszników, szczególnie tych, którzy obrażają Niepokalane Serce Maryi. Ponadto staramy się w sposób świadomy przeżywać naszą codzienność w duchu pokuty i umartwienia, czyniąc z wszystkiego, co nas spotyka, ofiary, które składamy Bogu. Są to nasze wewnętrzne praktyki, do których zapraszamy także naszych przyjaciół, dobrodziejów i wiernych. Zewnętrzną formą propagowania tego nabożeństwa jest ukazywanie jego istoty w codziennych rozmowach z ludźmi, a także obecność sióstr podczas nocnych czuwań, szczególnie w sanktuariach maryjnych. Duchowość maryjną szerzymy także wśród dzieci i młodzieży, zakładając przy parafiach grupy Dzieci Maryi i Krucjaty Niepokalanej.

Siostra pracuje w szkole – jak dzieci przyjmują orędzie z Fatimy o nabożeństwie pierwszych sobót miesiąca?

– Praca w szkole daje dogodną sposobność ku temu, by uwrażliwiać młode pokolenie, wychowywane często w duchu konformizmu, na potrzebę modlitwy oraz wyrzeczenia, które są pomocne w budowaniu właściwej relacji do Boga i drugiego człowieka. Przekazywanie orędzia fatimskiego zawierającego w swojej treści modlitwę, pokutę, poświęcenie się Niepokalanemu Sercu Maryi oraz trwanie w wierze jest motywujące przede wszystkim dla mnie jako katechetki do tego, by swoim życiem dawać świadectwo o ważności tego Maryjnego przesłania dla świata. Przeprowadzone katechezy dotyczące objawień fatimskich, zwłaszcza w formie multimedialnej, cieszyły się wśród uczniów szczególnym zainteresowaniem. Sam fakt ukazywania się Matki Bożej dzieciom, które stały się narzędziami w Jej ręku, by ratować świat przed zagładą, pobudzał uczniów do refleksji i podjęcia konkretnych działań, by choć po części naśladować małych pastuszków z Fatimy.

Na stronie internetowej www.siostry.info została uruchomiona skrzynka intencji, gdzie można polecać modlitwie Sióstr osoby, które oddaliły się od Boga…

– Patrząc na współczesny świat, zabieganych i często pogubionych ludzi, pośród których żyjemy, uświadamiamy sobie, że jesteśmy powołane do czynnego apostolstwa poprzez pracę, lecz nade wszystko modlitwę, na którą zapotrzebowanie jest o wiele większe niż niejednokrotnie doraźna pomoc materialna. Aby sprostać naszemu duchowemu powołaniu i realizować postanowienia IX Kapituły Generalnej, uruchomiłyśmy skrzynkę intencji, gdzie każdy, kto potrzebuje modlitewnego wsparcia, może nadsyłać swoje prośby. Do tej pory zwróciło się do nas ponad 2200 osób. Jest to dość imponująca liczba, ukazująca jednocześnie ogromne zapotrzebowanie na Bożą pomoc oraz wiarę w skuteczność modlitwy osób poświęconych Panu Bogu. Ten fakt mobilizuje każdą z nas do piękniejszego życia i pielęgnowania ducha modlitwy.

Dziękuję za rozmowę.

Małgorzata Pabis

Nasz Dziennik, 18 czerwca 2014

Autor: mj