Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Przybędę głosić Chrystusa

Treść

- Przez tę wizytę zamierzam symbolicznie objąć cały afrykański kontynent - mówił wczoraj Ojciec Święty, nawiązując do rozpoczynającej się jutro papieskiej podróży apostolskiej do Kamerunu i Angoli. W rozważaniu poprzedzającym niedzielną modlitwę "Anioł Pański" Benedykt XVI prosił wiernych o modlitwę w intencji tej pielgrzymki. Nawiązał też do postaci św. Józefa, swojego patrona, którego wspomnienie obchodzić będziemy 19 marca.

Papieska podróż apostolska na Czarny Ląd będzie miała dwa etapy. W dniach 17-20 marca Papież odwiedzi stolicę Kamerunu - Jaunde, a od 20 do 23 marca przebywać będzie w Luandzie, stolicy Angoli. Nawiązując wczoraj do swojej pierwszej afrykańskiej pielgrzymki, Ojciec Święty przypomniał, że udaje się tam, aby w Jaunde przekazać dokument roboczy II Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla Afryki, które odbędzie się w październiku bieżącego roku w Watykanie. Mówiąc o wizycie w Luandzie, Benedykt XVI podkreślił, że jest to stolica Angoli, kraju, który dotknięty długą wojną domową wreszcie odnalazł pokój, a obecnie wezwany jest do odbudowania się w sprawiedliwości.


- Przez tę wizytę chcę symbolicznie objąć cały kontynent afrykański: jego tysiąc odmienności i głęboko religijną duszę. Jego prastare kultury i jego mozolną drogę rozwoju oraz pojednania, jego wielkie problemy, jego bolesne rany oraz jego ogromny potencjał i nadzieje - podkreślił Papież. Ujawnił też, że celem podróży będzie utwierdzenie w wierze katolików, zachęcenie chrześcijan do zaangażowania ekumenicznego oraz głoszenie wszystkim orędzia pokoju, które powierzone zostało Kościołowi przez zmartwychwstałego Pana. - Wyruszam do Afryki ze świadomością, że nie mam nic innego do zaoferowania i ofiarowania tym, których spotkam, jak tylko Chrystusa i Dobrą Nowinę Jego Krzyża, tajemnicę najwyższej miłości, miłości Bożej, która zwycięża wszelki opór człowieka i czyni możliwym nawet przebaczenie i miłość do nieprzyjaciół. Oto łaska Ewangelii zdolnej przemienić świat, oto łaska, która może odnowić także Afrykę, ponieważ rodzi nieprzepartą moc pokoju oraz głębokiego i radykalnego pojednania - mówił Papież. Poza tym dodał, że Kościół nie dąży do celów gospodarczych, społecznych i politycznych. - Kościół głosi Chrystusa w przekonaniu, że Ewangelia dotknąć może serc wszystkich i przemienić je, odnawiając w ten sposób od wewnątrz osobę i społeczeństwo - podkreślił.
Szczególnym patronem afrykańskiej pielgrzymki Benedykta XVI stanie się czczony w liturgii 19 marca św. Józef, patron Kościoła powszechnego i osobisty patron Ojca Świętego. - Niebieskiemu wstawiennictwu tego wielkiego świętego zawierzam moją najbliższą pielgrzymkę oraz mieszkańców całej Afryki wraz z wyzwaniami, jakie stoją przed nimi i nadziejami, jakie żywią. W szczególności myślę o ofiarach głodu, chorób, niesprawiedliwości, bratobójczych konfliktów oraz o wszelkiej postaci przemocy, która niestety nie przestaje godzić w dorosłych i dzieci, nie oszczędzając misjonarzy, kapłanów, zakonników, zakonnic i wolontariuszy - mówił Benedykt XVI.
Wśród papieskich pozdrowień kierowanych w czasie spotkania do pielgrzymów różnych grup językowych nie zabrakło też słów w naszym języku. - Serdeczne pozdrowienie kieruję do Polaków. Dziś w Liturgii słyszymy słowa: "Gorliwość o dom Twój pożera mnie". Dotyczą one troski o świątynię, ale odnoszą się także do Kościoła i do każdego wierzącego. Niech Wielki Post będzie czasem oczyszczania naszych serc, aby były godnym mieszkaniem Boga. Niech Bóg wam błogosławi - powiedział Ojciec Święty po polsku.
SJ
"Nasz Dziennik" 2009-03-16

Autor: wa