Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Przeżyć beatyfikację we wspólnocie

Treść

Pierwsze grupy pielgrzymów już wyruszają do Rzymu. Tych, którzy zostają w kraju, duszpasterze zachęcają, aby radosną chwilę beatyfikacji Jana Pawła II przeżywać we wspólnocie. W większości polskich miast na głównych placach, przy świątyniach staną telebimy przekazujące bezpośrednio obraz z placu św. Piotra. W wielu miejscach po formule beatyfikacyjnej rozpoczną się Msze św. dziękczynne za dar nowego błogosławionego.
Uroczystości beatyfikacyjne Jana Pawła II odbędą się w Watykanie, jednak wydaje się, że polskim Rzymem stanie się właśnie krakowskie sanktuarium Bożego Miłosierdzia, miejsce tak drogie sercu Jana Pawła II, z którego cały świat zawierzył Bożemu Miłosierdziu. A teraz Papież Polak jako wielki apostoł Miłosiernej Miłości zostaje włączony do grona błogosławionych właśnie w święto Bożego Miłosierdzia. Dlatego to miejsce wydaje się szczególne do wspólnotowego przeżywania wielkiego wydarzenia, którym jest beatyfikacja Jana Pawła II dokonana na placu św. Piotra w Rzymie przez Benedykta XVI. O godz. 10.00 rozpocznie się transmisja z Watykanu, po akcie beatyfikacji przy ołtarzu polowym sprawowana będzie Msza Święta. W tym dniu w sanktuarium zgromadzą się zapewne tysiące pielgrzymów z Polski i zagranicy, którzy są zawsze obecni podczas święta Bożego Miłosierdzia. Zwykle w tym dniu w sanktuarium obecnych jest około 200 tys. pątników. Ilu więcej przybędzie w tym roku? Nie wiadomo, ale swój udział zapowiedziało już bardzo wiele grup. W sobotę poprzedzającą beatyfikację na antycznym stadionie Circo Massimo w Rzymie o godz. 20.00 rozpocznie się modlitewne czuwanie, w telemoście połączy się pięć sanktuariów świata, w tym właśnie sanktuarium Bożego Miłosierdzia.
W wielu innych miejscach w Polsce dzień beatyfikacji poprzedzą nocne czuwania. Tak będzie w ukochanej przez Ojca Świętego Jana Pawła II Kalwarii Zebrzydowskiej. W sobotę, 30 kwietnia, o godz. 20.00 przy kaplicy Grobu Pana Jezusa rozpocznie się Droga światła. Czuwanie zakończy się o świcie Mszą św. odprawioną o godz. 6.00. Po niej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do kaplicy Niepokalanego Poczęcia NMP. To będzie bardzo ważny moment inaugurujący w tym miejscu całodzienną adorację Chrystusa Eucharystycznego. Adoracja to wotum wdzięczności za beatyfikację "Największego Pielgrzyma Kalwaryjskiego". W kaplicy umieszczony będzie obraz nowego błogosławionego, a także papieskie trony, których używali Jan Paweł II i Benedykt XVI podczas pielgrzymek do kalwaryjskiego sanktuarium. Jak podkreśla o. Damian Muskus OFM, kustosz sanktuarium, stałe modlitewne czuwanie przed Chrystusem Eucharystycznym zapoczątkowane w dniu beatyfikacji będzie trwałą pamiątką tego niezwykłego wydarzenia oraz wyrazem wdzięczności kalwaryjskiego sanktuarium za Jana Pawła II.
A moment beatyfikacji? O godz. 10.00, dzięki ustawionemu telebimowi (na placu modlitewnym od strony Ukrzyżowania) mieszkańcy Kalwarii oraz pielgrzymi wezmą udział w obrzędach wstępnych Mszy św. sprawowanej przez Papieża Benedykta XVI, wysłuchają formuły beatyfikacyjnej oraz homilii Benedykta XVI. Potem rozpocznie się Msza św. celebrowana przez ks. kard. Mariana Jaworskiego, bliskiego przyjaciela Jana Pawła II. Celebrans dokona odsłonięcia i poświęcenia obrazu nowego błogosławionego.
Pierwsze grupy pielgrzymów z Polski już wyruszyły na beatyfikację do Rzymu. Niestety, nie wszyscy mogą być na placu św. Piotra osobiście. Do tych, którzy zostają w Polsce, kierowany jest apel, aby wspólnotowo przeżyli ten moment. Wyrazem naszej łączności z Rzymem będzie również przyozdobienie papieskimi portretami, polskimi i watykańskimi flagami naszych mieszkań, domów.
Małgorzata Bochenek
Nasz Dziennik 2011-04-27

Autor: jc