Przetarg na śmigłowce
Treść
Marcin Austyn
Do 2017 roku polska armia ma wzbogacić się o 26 nowych śmigłowców oraz pakiet szkoleniowy. Przetarg ruszy w tym kwartale - ustalił "Nasz Dziennik".
Ostateczne decyzje dotyczące ogłoszenia przetargu mają zapaść w najbliższych dniach. - Myślę, że do końca miesiąca podjęte zostaną decyzje w tej sprawie, a przetarg zostanie ogłoszony w tym kwartale - poinformował Jacek Sońta, rzecznik ministra obrony narodowej, w rozmowie z "Naszym Dziennikiem".
Wstępnie Inspektorat Uzbrojenia MON przewiduje, że wśród 26 nowych śmigłowców, które mają zasilić Siły Zbrojne RP, ma znaleźć się szesnaście maszyn wielozadaniowych, transportowych oraz trzy śmigłowce poszukiwawczo-ratunkowe, cztery maszyny przeznaczone do zwalczania okrętów podwodnych, a także trzy śmigłowce poszukiwawczo-ratunkowe w wersji morskiej. Zamówienie ma objąć również pakiet logistyczny oraz szkoleniowy, wraz z pięcioma symulatorami. Umowa na dostawę śmigłowców ma być realizowana w najbliższych pięciu latach.
Swój udział w przetargu już zapowiedział świdnicki producent śmigłowców Sokół, który niedawno podpisał z MON warty 380 mln zł kontrakt na dostawę pięciu nowych śmigłowców W-3WA Sokół w wersji dla VIP-ów. Te do końca 2013 roku mają zasilić 1. Bazę Lotnictwa Transportowego. Świdnik wykonuje też modernizację obecnie latających w wojsku czternastu sokołów. Cztery z nich do połowy 2014 roku zostaną przebudowane do standardu W-3PL Głuszec. Zasadniczo modernizacja wojskowych śmigłowców ma odbywać się w najbliższych pięciu latach i obejmie w sumie 32 maszyny. PZL Świdnik nie zamierzają jednak poprzestać na ostatnim przetargu i już zapowiedziały, że będą gotowe, by wyprodukować dla MON kolejne śmigłowce. Przygotowywany w MON przetarg dla PZL Świdnik ma stać się jednym z kluczowych w tym roku celów.
Świdnicki zakład ma jednak w kraju mocną konkurencję. O względy polskiej armii będzie ubiegał się też Black Hawk Si-70 produkowany przez PZL Mielec. To - podobnie jak sokół - wielozadaniowy śmigłowiec występujący zarówno w wersjach lądowych, jak i morskich. Maszyna może służyć do transportu oddziałów, zaopatrzenia, a także VIP-ów. Śmigłowiec wykorzystywany jest w wersjach poszukiwawczych, ratunkowych, ale może też występować w wersji uzbrojonej - zarówno do zwalczania celów nawodnych, podwodnych, jak i naziemnych, i powietrznych.
- Będzie to dla nas największe wyzwanie tego roku. Oczywiście jeśli do niego dojdzie, bo ostateczna decyzja spoczywa w rękach MON i póki nie zostanie rozpisany przetarg, możemy tylko spekulować. Mogę jednak zapewnić, że bardzo poważnie traktujemy deklaracje ministerstwa i skoro pojawiły się pewne dane, to odbieramy je jako sygnał do szykowania się do przetargu - zaznaczył Michał Tabisz, rzecznik prasowy PZL Mielec.
Autor: au