Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Przestańcie znieważać krzyże i kościoły

Treść

- Przestańcie znieważać krzyże i kościoły, szukać taniej popularności – mówił ks. abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, podczas Mszy św. pogrzebowej Prymasa seniora ks. kard. Józefa Glempa. W ten sposób, odwołując się do obecnych tendencji antyklerykalnych w Polsce, wskazał na mogącą temu zaradzić dewizę zmarłego, jaką był m.in. dialog i szacunek dla przeciwników ideowych.

Mszy św. żałobnej w bazylice Świętego Krzyża, która się odbyła o godz. 16.00, przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Celestino Migliore.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Józef Michalik w wygłoszonej homilii za najważniejsze przesłanie ks. kard. Glempa uznał słowa wypowiedziane przez Prymasa w pierwszych dniach stanu wojennego, gdy apelował o zachowanie spokoju – „aby Polak nie walczył przeciwko Polakowi”.

– I dzisiaj aktualne jest jego przesłanie – podejmijcie dialog, uszanujcie przeciwników ideowych, nie stawiajcie interesu małej grupy czy partii ponad interes ogółu. Przestańcie znieważać krzyże i kościoły, szukać taniej popularności – stwierdził arcybiskup, nawiązując do obecnej sytuacji politycznej w Polsce.

Ks. abp Michalik zaznaczył, że „świętej pamięci kardynał Glemp był przydatny Ojczyźnie, kapłanom i ludowi właśnie dlatego, że był uczniem Chrystusa i służył ludziom całym sercem”.

– Był człowiekiem głębokiej wiedzy i duchowej kultury. Miał doskonałą pamięć. Jako pasjonat wiedzy historycznej umiał z historii czerpać dystans do współczesności – zauważył abp Michalik. Dodał jednocześnie, że Prymas był sprawdzonym nauczycielem Narodu, człowiekiem pokoju i przebaczenia. – Nie obnosił się ze swymi sukcesami i doznanymi ranami. Był wielki – podkreślił.

Arcybiskup przypomniał sprawę następcy ks. kard. Glempa na stolicy archidiecezji warszawskiej, kiedy Papież Benedykt XVI mianował na tę funkcję ks. abp. Stanisława Wielgusa, który jednak ustąpił po kanonicznym przejęciu diecezji w wyniku nagonki rozpętanej przez część mediów, które zarzucały arcybiskupowi współpracę z SB.

– Ksiądz kardynał Prymas powiedział wtedy znamienne słowa: „Dochodząc prawdy i sprawiedliwości, nie wolno krzywdzić człowieka”. Dokonał się tutaj sąd. Ale cóż to za sąd na podstawie jakichś świstków? My nie chcemy takich sądów – zacytował słowa ks. kard. Glempa abp Michalik. Wskazał, że to zdarzenie również było realizacją dewizy biskupiej Prymasa: ”Przez sprawiedliwość ku miłości".

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zaznaczył również, że ks. kard. Glempa cenili ”bracia chrześcijanie ze wschodnich kościołów", a także ludzie o innych poglądach, którzy szanowali go za otwartość i prawość charakteru. – Kierując się dobrem Kościoła i sprawy, starał się nie wykluczać ze wspólnoty myślących inaczej. Był realizatorem nauczania Soboru Watykańskiego II” – powiedział.

Ks. abp Michalik zauważył, że „Kościół w Polsce i Ojczyzna żegnają dziś człowieka, który był naszym przewodnikiem”. – Jak często oczekiwaliśmy na jego słowa, których sami nie potrafiliśmy wypowiedzieć – przypomniał ksiądz arcybiskup.

Po Mszy św. kondukt żałobny z trumną z ciałem Prymasa Polski ks. kard. Józefa Glempa wyruszył do archikatedry warszawskiej św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście. Podczas wyjścia z bazyliki rozlegał się dźwięk dzwonów. Wierni rzucali kwiaty w stronę trumny. W kondukcie uczestniczyli m.in. rodzina zmarłego, metropolita warszawski ks. kard. Kazimierz Nycz, nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Celestino Migliore, przewodniczący Episkopatu Polski ks. abp Józef Michalik, ks. kard. Stanisław Dziwisz, ks. kard. Stanisław Ryłko, ks. abp Sławoj Leszek Głódź. Nie zabrakło honorowej asysty żołnierzy, strażaków, licznych pocztów sztandarowych i delegacji różnych instytucji i organizacji oraz tysięcy wiernych. Harcerze nieśli zapalone pochodnie.

Trumna z ciałem ks. kard. Glempa będzie wystawiona w archikatedrze do poniedziałku. Wierni będą mogli do godz. 22.00 w niedzielę oddawać hołd Prymasowi. Natomiast w poniedziałek o godz. 11.00 rozpocznie się uroczysta Msza św. pogrzebowa. Ks. kard. Glemp spocznie w archikatedralnej krypcie.

Nasz Dziennik Niedziela, 27 stycznia 2013

Autor: jc