Przesłuchanie na odległość
Treść
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro obiecuje, że postępująca informatyzacja sądów oznacza przyspieszenie spraw i ułatwienie interesantom dostępu do informacji. Minister zapowiedział kolejne inwestycje w informatyzację sądów i prokuratur.
- Nie mamy powodu, by ukrywać, że jest znaczący postęp w informatyzacji sądów i prokuratur - podkreślił minister Ziobro podczas sobotniego spotkania z dziennikarzami. W celu zobrazowania skali informatyzacji konferencja odbyła się z udziałem sprzętu multimedialnego przeznaczonego do przesłuchań na odległość. Z warszawskiego sądu okręgowego minister Ziobro połączył się z Prokuraturą Apelacyjną w Katowicach oraz z krakowską prokuraturą, gdzie byli jego współpracownicy. - Zastaliśmy wymiar sprawiedliwości zaniedbany, a chcemy zostawić zinformatyzowany. Jesteśmy w pół drogi - ocenił Ziobro, dodając, że nakłady na informatykę w sądach i prokuraturach wzrosły w tym roku o 110 procent.
Odpowiedzialny za informatyzację wiceminister Andrzej Duda poinformował, że techniki informatyczne objęły już wszystkie 125 sądów gospodarczych, a do końca roku wszystkie rozprawy będą nagrywane. Skomputeryzowanych jest także większość wydziałów grodzkich w sądach rejonowych. Wszystkie sądy okręgowe w Polsce są wyposażone w sprzęt multimedialny umożliwiający przesłuchania na odległość.
Istotny ze względu na przyspieszenie obsługi petentów proces informatyzacji ksiąg wieczystych ma się zakończyć do 2011 roku. W chwili obecnej na nośniki cyfrowe zostało ich przeniesionych już 5 milionów.
Zastępca prokuratora generalnego Jerzy Engelking powiedział, że w przyszłym roku zakończy się proces informatyzacji wszystkich jednostek prokuratury, które - podobnie jak sądy - zostaną wyposażone w sprzęt do przesłuchań na odległość. Na dziś system objął prokuratury apelacyjne oraz wydziały ds. zwalczania przestępczości zorganizowanej. System prokuratorski umożliwia także dostęp do baz danych dotyczących karalności, kradzionych pojazdów i dzieł sztuki.
Przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości podkreślali, że wprowadzana informatyzacja przyspieszy rozpatrywanie spraw.
Zenon Baranowski
"Nasz Dziennik" 2007-10-15
Autor: wa