Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Prześladowanie chrześcijan w Wietnamie trwa

Treść

Wietnamska policja zaatakowała wiernych parafii Tam Toa w miejscowości Dong Hoi położonej 334 km na południe od stolicy kraju - Hanoi. Jak poinformował ks. Anthony Pham Dinh Phung w wydanym wczoraj komunikacie z sekretariatu biskupa diecezji Vinh, na terenie której znajduje się parafia, przynajmniej dwadzieścia osób zostało brutalnie pobitych, a część z nich aresztowana.

Jak poinformowała agencja VietCatholic News, do zdarzenia doszło rankiem 20 lipca, gdy parafianie Tam Toa próbowali ustawić krzyż przy ołtarzu wniesionym na miejscu kościoła zniszczonego podczas wojny wietnamskiej. Oddział policji zaatakował katolików, używając gazu łzawiącego, bijąc ich pałkami i kopiąc tych, którzy upadali wskutek wymierzonych ciosów. Kilkadziesiąt osób aresztowano.
Jak poinformował ks. Le Thanh Hong, oddział policji, który zaatakował wiernych, był liczniejszy niż łączna liczba powierzonych jego opiece parafian. Według relacji proboszcza parafii Tam Toa, policji pomagały młodzieżowe "brygady" działaczy partyjnych zatrudnione "do pomocy" przez administrację państwową.
Kościół w Tam Toa ma dla wietnamskich katolików znaczenie historyczne. Należy bowiem do parafii, której początki sięgają 1631 roku, a więc najwcześniejszych lat istnienia Kościoła katolickiego w Wietnamie. Obecne krwawe wydarzenia nie są jej pierwszym tragicznym doświadczeniem. W 1886 roku - w ramach protestu przeciw francuskiej obecności w Wietnamie - parafian Tam Toa zaatakowała grupa uzbrojonych wietnamskich intelektualistów, mordując 52 z nich, a wielu zmuszając do ucieczki.
Katolicka świątynia w Tam Toa zbudowana została w 1887 roku w stylu portugalskim i uważana była za jedną z najładniejszych świątyń w Wietnamie. W 1968 roku została zbombardowana przez amerykańskie siły powietrzne. Ocalało jedynie wejście i dzwonnica, istniejące do dziś. Przez następne dziesięciolecia władze nie wydały katolikom pozwolenia na odbudowę kościoła, zaś w marcu 1996 roku Komitet Ludowy prowincji Quang Binh skonfiskował go jako "pomnik wojenny".
2 lutego 2009 roku, pomimo gróźb władz państwowych, ks. bp Paul Maria Cao Dinh Thuyen wraz z czternastoma kapłanami koncelebrował Mszę św. w kościele w Tam Toa. Odważny krok ordynariusza diecezji Vinh zmobilizował katolików do domagania się od władz zwrotu świątyni. Liczne petycje, wysyłane przez ks. bp. Cao Dinh Thuyena do władz z żądaniem oddania kościoła, pozostały bez odpowiedzi.
Sebastian Karczewski
"Nasz Dziennik" 2009-07-22

Autor: wa