Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Przepychanie pakietu

Treść

Platformie Obywatelskiej bardzo spieszy się z przyjęciem pakietu kolejkowego. Dlatego senatorowie PO opowiedzieli się za tym, aby do ustaw wchodzących w skład pakietu nie wprowadzać żadnych poprawek.

Senat, który obradował w środę i czwartek, w ogóle nie miał w porządku obrad punktu dotyczącego trzech ustaw wchodzących w skład tzw. pakietu kolejkowego i onkologicznego. Sejm przyjął je we wtorek i praktyka parlamentarna wskazywała, że Senat zajmie się pakietem na kolejnym posiedzeniu (6-8 sierpnia). Jednak PO postanowiła te prace przyspieszyć. Nowelizacja trafiła najpierw do senackiej Komisji Zdrowia. Przewodniczący Rafał Muchacki (PO) poinformował, że komisja zarekomendowała senatorom przyjęcie ustaw z pakietu kolejkowego i onkologicznego bez poprawek. Dodał, że ustawy mają służyć m.in. pacjentom onkologicznym poprzez stworzenie systemu kompleksowej opieki.

Opozycja jest zaskoczona tak szybkim tempem prac, tym bardziej że zgłaszała wnioski o odrzucenie ustaw. Jak podkreśliła Dorota Czudowska, senatorowie PiS nie są przeciw skróceniu kolejek dla pacjentów, ale ustawy zawierają także inne daleko idące rozwiązania dotyczące m.in. finansowania świadczeń, funkcjonowania NFZ. Jak mówiła, senatorowie zostali zmuszeni do zbyt szybkiego procedowania nad tak kluczowymi rozwiązaniami.

Z kolei wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS) podkreślił, że debata jest stratą czasu, ponieważ jest dyspozycja polityczna, aby uchwalić ustawy jak najszybciej i bez poprawek. Tymczasem – jak ocenił – ustawy te wymagają dłuższych prac nad nimi, ponieważ zawierają liczne błędy. – PO postanowiła kolanem przepchnąć przez Senat trzy ustawy zdrowotne, co jest przykładem nieprawidłowej legislacji – uważa Karczewski.

Wicemarszałek zwrócił też uwagę na fakt, że doszło do dołączenia tzw. pakietu kolejkowego do porządku obrad ostatniego posiedzenia Senatu mimo sprzeciwu marszałka Bogdana Borusewicza. Karczewski podkreślił, że Komisja Zdrowia miała bardzo mało czasu na zapoznanie się z pakietem kolejkowym, bo zrobiła to na krótkim środowym posiedzeniu, a już wczoraj ustawy zostały poddane pod głosowanie. Co prawda PiS zgłosiło szereg poprawek, ale już przed posiedzeniem było wiadomo, że żadna z nich nie zostanie przyjęta. Zdaniem senatorów PiS, zapisy pakietu kolejkowego, który choć zawiera wiele słusznych rozwiązań, spowoduje przede wszystkim przeniesienie kolejek od onkologów do innych specjalistów i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

IB
Nasz Dziennik, 25 lipca 2014

Autor: mj