Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Przemiana zaczyna się od serca

Treść

W czerwcu w sposób szczególny czcimy Najświętsze Serce Pana Jezusa. Rozpoczęły się przygotowania do obchodów 250. rocznicy ustanowienia liturgicznego święta Najświętszego Serca Jezusowego na ziemiach polskich, którą będziemy obchodzić w 2015 roku. Mija też 156 lat, odkąd odprawiane jest w Polsce nabożeństwo czerwcowe.

- W kulcie Najświętszego Serca Pana Jezusa chodzi przede wszystkim o odkrycie i uczczenie miłości samego Boga do człowieka objawionej w Jezusie Chrystusie - podkreśla w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" ks. prof. Janusz Królikowski z Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. - Miłość Boża objawia się przede wszystkim w Kościele i jego sakramentach, stąd kult Najświętszego Serca prowadzi do Eucharystii i w Eucharystii ma swoje żywe wypełnienie - wskazuje. Jak zauważa, ważna jest również cała postawa chrześcijańska pojmowana w duchu wynagrodzenia za grzechy własne i wszystkich ludzi. Niestety o tym często zapomina współczesny człowiek. Kult Serca Jezusowego musi przekładać się na życie osobiste, rodzinne i społeczne. - Od serca zaczyna się przemiana społeczna. Odnosząc się do nauczania Papieży: Pawła VI czy Jana Pawła II, można stwierdzić, że taka będzie cywilizacja, jakie będzie ludzkie serce. Kult Najświętszego Serca formuje cywilizacyjnie serce ludzkie przez nadanie prymatu prawdzie i miłości - podkreśla ks. prof. Janusz Królikowski.
Różne są formy kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa. W ich centrum jest uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa obchodzona w piątek, tydzień po uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Jej rozwinięcie dokonuje się np. poprzez praktykę pierwszych piątków miesiąca, w nawiązaniu do objawień i doświadczeń duchowych św. Małgorzaty Alacoque. Za trzy lata, w 2015 roku, będziemy przeżywać 250. rocznicę ustanowienia tego liturgicznego święta na ziemiach polskich. Dekret podpisany przez Papieża Klemensa XIII w 1765 r. był odpowiedzią na Memoriał biskupów polskich skierowany do Stolicy Apostolskiej w 1764 roku. Na okoliczność zbliżającej się rocznicy przedstawiciele żeńskich i męskich zgromadzeń zakonnych żyjących duchowością Serca Jezusowego mają opracować wspólne przedsięwzięcia. W tym miesiącu odbyło się spotkanie w tej sprawie. W Polsce istnieje ponad 20 zgromadzeń o sercańskiej duchowości, niektóre w nazwie mają wpisany kult Najświętszego Serca. - Jest to okazja do tego, aby na nowo zwrócić uwagę na kult Najświętszego Serca, przypomnieć zasadnicze elementy z Nim związane - akcentuje ks. prof. Królikowski. W Polsce jest bardzo wiele miejsc, gdzie w sposób szczególny czczony jest Bóg w tajemnicy Serca Jezusowego. Przykładem jest sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa, które jest jednym z najważniejszych kościołów Szczecina, co wiąże się z powojenną historią tego miasta. - Już 6 maja 1945 roku w świątyni po raz pierwszy odprawił Mszę św. katolicki ksiądz. Był to jedyny niezniszczony w mieście dawny kościół garnizonowy dla armii niemieckiej. Już 27 czerwca 1945 roku świątynia ta została poświęcona dla kultu katolickiego i wtedy też z racji czerwca i z racji bardzo zakorzenionego kultu Serca Pana Jezusa wśród Polaków tutaj przybywających nadano jej tytuł Najświętszego Serca Pana Jezusa - podkreśla ks. Adam Staszczak TChr, proboszcz i kustosz sanktuarium w Szczecinie. Z kolei w kościele parafialnym w Starej Łubiance znajduje się dwustuletni słynący łaskami obraz Serca Jezusowego. - W każdy pierwszy piątek miesiąca odprawiane jest nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa, w którym licznie uczestniczą wierni - podkreśla ks. Roman Piwoński, proboszcz parafii. Od 2001 roku w kościele parafialnym znajdują się relikwie św. Małgorzaty Marii Alacoque.

Małgorzata Bochenek

Nasz Dziennik Środa, 20 czerwca 2012, Nr 142 (4377)

Autor: au