Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Przełom w leczeniu udarów

Treść

Pierwsze na świecie udane badania kliniczne z wykorzystaniem komórek macierzystych w celu leczenia udarów u ludzi przeprowadzono w szpitalu w Glasgow. Jak informują szkoccy lekarze, trzech pacjentów poddanych terapii pomyślnie przeszło jej pierwszy etap i wkrótce zostaną oni skierowani na dalsze leczenie. W początkowej fazie sprawdzano, czy podane pacjentom komórki macierzyste nie doprowadzą do powstania efektów niepożądanych, takich jak np. nowotwory.
Południowy Szpital Generalny w Glasgow poinformował, że trzem pacjentom wstrzyknięto do mózgów niewielkie dawki komórek macierzystych. Oznacza to, że podane komórki nie wywołały u chorych żadnych efektów ubocznych, dlatego też możliwe będzie kontynuowanie leczenia. Prowadzący terapię specjaliści orzekli, że wyniki pokazują, iż stosowanie dorosłych komórek macierzystych jest bezpieczne, i wyrazili nadzieję, że ich sukces otworzy drogę do leczenia innych schorzeń przy pomocy tej techniki. Jak informują, następnym etapem będzie podanie chorym większej ilości komórek macierzystych w nadziei, iż doprowadzą one do odbudowy zniszczonych przez udar tkanek mózgu. Jeśli leczenie okaże się skuteczne oraz bezpieczne, szpital w Glasgow zapowiedział już zastosowanie go na większej liczbie pacjentów.
Badania prowadzone są przez zespół pod kierownictwem profesora Keitha Muira, który wyraził ogromną radość z dotychczasowych rezultatów. - Musieliśmy się upewnić co do bezpieczeństwa, zanim pójdziemy dalej i będziemy mogli zbadać rzeczywistą efektywność tej terapii. W związku z tym, że jest to pierwsze tego typu badanie z udziałem komórek macierzystych zastosowanych u ludzi, jest istotne, abyśmy ustalili, że kontynuowanie terapii jest całkowicie bezpieczne. Obecnie osiągnęliśmy etap, na którym możemy spróbować podać pacjentom wyższe dawki komórek - stwierdza profesor Keith Muir.
Terapia rozpoczęła się już w ubiegłym roku od podania pierwszej dawki komórek macierzystych starszemu mężczyźnie. Kilka miesięcy później szczepionki podano dwóm kolejnym osobom. W ciągu najbliższego roku podobne dawki otrzyma następnych dziewięciu pacjentów i podobnie jak w tym przypadku ilość podawanych komórek będzie sukcesywnie zwiększana, przy jednoczesnej ocenie bezpieczeństwa ich stosowania. Jak oceniają specjaliści, w przyszłości całość leczenia przy zastosowaniu tej techniki nie powinna być dłuższa niż 18 miesięcy.
Szkoccy lekarze są pierwszymi na świecie, którzy potwierdzili bezpieczeństwo stosowania dorosłych komórek macierzystych w leczeniu ludzi. Lecz jak podkreślają, optymizmem napawa to, że stosowanie podobnych skutecznych terapii można zaobserwować także w innych częściach świata. Z drugiej strony studzą oni zapał, stwierdzając, że tak naprawdę badania te są na dość wczesnych etapach i z całą pewnością minie jeszcze kilka lat, zanim te terapie znajdą się w powszechnym użyciu. Specjaliści z Glasgow pracują nad leczeniem udarów, które co roku zabijają w Wielkiej Brytanii 67 tys. osób. Według szacunków ministerstwa zdrowia jest to trzecia najpowszechniejsza przyczyna śmierci w Anglii, Walii i Szkocji po chorobach serca i nowotworach.
Łukasz Sianożęcki
Nasz Dziennik 2011-09-02

Autor: jc