Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Przekazać młodym pokoleniom

Treść

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu zrealizowało krótkometrażowy film o tematyce etnograficznej pt. "Przed Wielkanocą. Zwyczaje i obrzędy ludowe u Lasowiaków" w inscenizacji Zespołu Obrzędowego "Lasowiaczki" z Baranowa Sandomierskiego. To pierwszy z trzech filmów, jakie zostaną nakręcone zgodnie z założeniami projektu realizowanego w ramach Programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Dziedzictwo Kulturowe, Priorytet 5.: Ochrona dziedzictwa kultury ludowej".

Film składa się trzech aktów, tj.: pokaz wicia tradycyjnych palm i opowieści o ich symbolice, wielkopiątkowy zwyczaj obmywania się wodą, która ma mieć, zgodnie z wierzeniami ludowymi, moc ożywczą, upiększającą, uzdrawiającą wraz z objaśnianiem symboliki tego dnia, a także przygotowywanie święconki we wnętrzu zrekonstruowanej izby mieszkalnej. Kolejne filmy, które będą nakręcone, to "Zimowy wieczór z kądzielą w chałupie u Bartosów" w inscenizacji Teatru Obrzędowego Ożarów i "Wieńczyny" - przedstawienie Zespołu Obrzędowego "Janowiacy" z Janowa Lubelskiego. - "Priorytet 5.: Ochrona dziedzictwa kultury ludowej" ma na celu zachowanie, dokumentowanie i przekaz autentycznych wartości kultury tradycyjnej, ochronę twórczości ludowej, w tym unikalnych umiejętności, ich popularyzację, a także kształtowanie tożsamości lokalnej. W związku z tym przystąpiliśmy do archiwizowania na taśmie filmowej wybranych aspektów zamierającej kultury ludowej, naszego dziedzictwa narodowego, przy współudziale zaproszonych zespołów obrzędowych i śpiewaczych z Polski Południowo-Wschodniej - mówi Iwona Łukawska, kustosz Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, sprawująca opiekę merytoryczną nad realizacją projektu.
Dokumentacje audiowizualne zwyczajów i obrzędów ludowych realizowane są w scenerii stałej wystawy etnograficznej "Dawna wieś sandomierska" eksponowanej w siedzibie sandomierskiego muzeum. Dzięki tym filmom będzie można nie tylko ocalić od zapomnienia bogaty dorobek kulturowy naszych przodków, ale także popularyzować go. - To świetny materiał do konfrontacji tradycji ze współczesnością pozwalający poznawać młodemu widzowi realia dawnej społeczności wiejskiej: jej kulturę duchową, materialną i społeczną. Materiały filmowe wykorzystane zostaną do celów edukacyjno-promocyjnych naszego regionu. W oparciu o nie prowadzone będą też m.in. lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży szkolnej, prelekcje czy okolicznościowe imprezy etnograficzne, np. z cyklu "Spotkania z tradycją" organizowane przez nasze muzeum. Filmy będą udostępniane zainteresowanym instytucjom publicznym i osobom prywatnym, studentom poszukującym wątków np. dotyczących posługiwania się gwarą - wyjaśnia kustosz muzeum.
Alicja Trześniowska
"Nasz Dziennik" 2009-07-30

Autor: wa