Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Przekaz dla współczesnych

Treść

Cykl zatytułowany "Dziesięć Przykazań" autorstwa Laurentiusa Ulricha Englischa, franciszkanina, prezentuje wystawa zorganizowana w Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie. Zgromadzone na niej prace zapraszają do głębokich przemyśleń.
- Ojciec Laurentius uprawia sztukę, o której sam mówi, że jest sacrum i profanum. Jego prace są przepełnione treściami teologicznymi i biblijnymi. Potrafi łączyć te dwa elementy w sposób doskonały - mówił podczas wernisażu ks. dr Andrzej Józef Nowobilski, dyrektor placówki.
Na wystawie zobaczymy obrazy Drogi Krzyżowej, w której przeżycia Jezusa autor porównał i zestawił z wydarzeniami z życia Ojca Świętego Jana Pawła II. - Sceny odgrywają się w Rzymie, Krakowie, Częstochowie, Katowicach, Kolonii i innych miejscach, w czasie okupacji niemieckiej, a także we współczesności - wyjaśniał autor. Pierwszy upadek Jezusa artysta porównał z zamachem na życie Ojca Świętego, spotkanie z Matką zestawił z wizytą Papieża na Jasnej Górze. - Okrutne krzyżowanie porównane zostało z próbą pojednania polskiego i niemieckiego narodu. Polski Papież jest na tle Wawelu, a niemiecki Papież na tle katedry kolońskiej, obozu koncentracyjnego i jego męczenników - przybliżał wymowę obrazów o. Laurentius.
Artysta w symbolicznych rysunkach porusza wiele trudnych tematów, w tym odpowiedzialność jednostki za swoje czyny, problem właściwie wykorzystanej wolności ludzkiej. - Jako dziesięcioletni chłopiec byłem w 1949 r. ze szkolną wycieczką z rodzinnego Bytomia pierwszy raz w Krakowie. To dawne spotkanie z Krakowem utkwiło we mnie i pozostało niezatarte z biegiem czasu - mówił autor. Zaznaczył, iż przeżycia wojenne i powojenne, które odżyły w spotkaniu z dzisiejszym rozmodlonym Krakowem, a także znaczenie Jana Pawła II dla świata zaowocowały zaprezentowanymi na wystawie obrazami Drogi Krzyżowej. Towarzyszą im słowa Ojca Świętego zaczerpnięte z książki "Odszedł od nas, ale jest z nami". Ekspozycja to także prace obrazujące Dziesięć Przykazań - "dziesięć poleceń wyłożonych nowotestamentalnie w obrazach dla współczesnych".
Ojciec Laurentius urodził się w 1939 r. w Bytomiu. Był uczniem Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach. W tym też mieście w 1953 r. odbyła się pierwsza wystawa jego prac. Rok później wraz z rodziną został przesiedlony do Niemiec. Tutaj w 1962 r. wstąpił do zakonu franciszkanów. Ukończył studia teologiczne oraz Akademię Sztuk Pięknych w Düsseldorfie. Jest rzeźbiarzem, malarzem, rysownikiem, projektuje witraże oraz tkaniny artystyczne.
Wystawę prac ojca franciszkanina w muzeum przy ul. Kanoniczej 19-21 w Krakowie można zwiedzić do końca lutego.
Małgorzata Bochenek
"Nasz Dziennik" 2007-01-25

Autor: wa