Przejście w Krościenku po modernizacji
Treść
Po czterech miesiącach prac zakończyła się modernizacja polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Krościenku koło Ustrzyk Dolnych na Podkarpaciu.
Od kwietnia na drodze dojazdowej do szlabanu wybudowano dodatkowy pas ruchu, zainstalowano też nowe oświetlenie na trzykilometrowym odcinku drogi krajowej nr 84 od szlabanu przejścia granicznego do skrzyżowania z drogą Kuźmina - Krościenko. Pozwoli to zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego, a jednocześnie ułatwi straży granicznej i policji utrzymanie porządku przy dojeździe do granicy. Wyremontowano też nawierzchnię przejazdu kolejowego oraz zabezpieczono lewy brzeg przepływającej obok drogi rzeki Strwiąż. By usprawnić obsługę na przejściu wyodrębniony został dodatkowy pas drogowo-postojowy i poszerzony pas odpraw dla obywateli UE. Jak informuje Joanna Budzaj, rzecznik wojewody podkarpackiego, dodatkowy pas drogowo-postojowy umożliwia bezkolizyjny dojazd do przejścia granicznego, nawet przy wzmożonym ruchu czy podczas tworzenia się kolejek oczekujących na odprawę samochodów. - Rozwiązanie to jest szczególnie istotne wobec przewidywanego rozszerzenia ruchu granicznego na przejściu w Krościenku o ruch samochodów o masie do 7,5 t, w tym także autokarów. Nota dyplomatyczna w tej sprawie została skierowana do strony ukraińskiej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w kwietniu - podkreśla rzecznik.
Drogowe przejście graniczne w Krościenku funkcjonuje od sierpnia 2003 r. Czynne jest całą dobę, obsługuje ruch samochodów osobowych, ciężarowych o masie nieprzekraczającej 3,5 tony. Jak dotychczas jest jedynym na granicy polsko-ukraińskiej, na którym odbywają się wspólne, polsko-ukraińskie odprawy po jednej stronie granicy.
Mariusz Kamieniecki
"Nasz Dziennik" 2005-08-08
Autor: ab