Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Przegląd Dyrektywy VAT szansą na wsparcie rodzin

Treść

Z eurodeputowanym PiS Konradem Szymańskim rozmawia Marek Zygmunt

Rozpoczęte przez Komisję Europejską konsultacje zmian w Dyrektywie VAT mają kluczowe znaczenie dla budżetów rodzin wychowujących dzieci. W Polsce obowiązuje obecnie 7-proc. podatek VAT na produkty, odzież i usługi związane z wychowywaniem dzieci. Jakie istnieje obecnie zagrożenie podwyższenia tego podatku o 15 procent?
- Olbrzymie. To ostatni moment, by nasz rząd postawił jako problem numer jeden taką rewizję obowiązującej obecnie w UE Dyrektywy VAT, aby w całej Unii była dopuszczalna na tę działalność niska stawka tego podatku. Nie będzie on jednak trwał zbyt długo. Utrzymanie niskiego VAT na produkty dziecięce i usługi związane z wychowaniem dzieci ma kluczowe znaczenie dla wsparcia polskich rodzin, a w szczególności dla poprawy sytuacji rodzin zagrożonych ubóstwem. Według danych Komisji Europejskiej, aż 26 proc. dzieci w Polsce wychowuje się właśnie w takich warunkach. To znacznie powyżej średniej europejskiej, która wynosi 19 procent. Dlatego nasz rząd powinien wykazać się wyjątkową determinacją polityczną, która w efekcie doprowadziłaby do tego, by sprawa obniżenia VAT na artykuły dziecięce stanęła na poziomie unijnym.

Czy Polska ma w tej kwestii sojuszników?
- Moim zdaniem, głównymi sojusznikami naszego kraju powinny być w tej dziedzinie kraje obecnie stosujące zerową stawkę VAT: Wielka Brytania, Irlandia i Luksemburg. Z całą pewnością problemy demograficzne Europy - odczuwalne niemalże we wszystkich krajach tego kontynentu - są olbrzymim sprzymierzeńcem do zrealizowania tego wniosku. Dlatego należy się spodziewać, że będzie to poważny postulat.

Jakie jest "kalendarium" tego VAT-owskiego zagrożenia?
- Polska otrzymała już dwa ponaglenia ze strony Komisji Europejskiej mówiące bardzo jednoznacznie o tym, że powinna się dostosować do wymagań prawa unijnego. Jeżeli Komisja Europejska nie wstrzyma swoich działań w tym zakresie, to w ciągu roku możemy być już po procesie nowelizacji ustawy o VAT, wymuszonej przez Brukselę.

Ta sprawa była już zaniedbana w momencie naszej akcesji do Unii Europejskiej. Rząd Leszka Millera nigdy mocno tej kwestii nie stawiał i dlatego już wtedy Polska nie dołączyła do grupy państw mających zerowy podatek VAT na artykuły dziecięce.
- Wszyscy polscy eurodeputowani są zgodni co do tego, że ludzie młodzi nie powinni być w ten sposób karani za to, co społecznie jest niezwykle użyteczne. Utrzymanie niskiego podatku na artykuły dziecięce jest bardzo sensownym i tanim rozwiązaniem.

Dziękuję za rozmowę.
"Nasz Dziennik 2008-06-06

Autor: wa