Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Przedziwna Matka

Treść

Dziś, podczas audiencji generalnej w Watykanie, Ojciec Święty Jan Paweł II poświęci kopię fresku "Mater Admirabilis" z rzymskiego kościoła klasztoru Trinita dei Monti. Obraz zostanie przekazany Polsce jako swoisty dar dla Narodu. Wczoraj we wspomnianej świątyni odbyły się uroczystości rozpoczynające przekazanie kopii naszej Ojczyźnie.

Eucharystii w należącym do zgromadzenia sióstr Sacré Coeur kościele Trinita dei Monti przewodniczył ks. prał. Józef Maj, proboszcz parafii św. Katarzyny na Służewie w Warszawie, dokąd zostanie przekazana kopia fresku "Mater Admirabilis". Ksiądz Maj zwracając uwagę w słowach powitania na miejsce, przypomniał, że od ponad 150 lat związane jest ono z historią polskiej emigracji. Stąd też serdecznie powitał przybyłego na Mszę św. do kościoła Trinita dei Monti prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego z małżonką.
Nawiązując w homilii do obchodzonej właśnie w Kościele uroczystości Zwiastowania Pańskiego, odniósł się w sposób szczególny do obrazu przedstawiającego Matkę Przedziwną tuż przed momentem Zwiastowania. - Przedstawiona na tym obrazie Mater Admirabilis jest to Matka, jakby rozważająca to wszystko, co sprawiła w Niej łaska Boża - podkreślił ks. Maj. Zwrócił uwagę, że naznaczonej tą łaską rzeczywistości "nie zrozumie do końca żaden teolog". - Naprawdę zrozumieć może to tylko poeta - stwierdził kaznodzieja, przypominając Cypriana Kamila Norwida tak bardzo zafascynowanego tym freskiem. Właśnie fragmenty jego poetyckich modlitw odczytane zostały jako modlitwa powszechna - modlitwa o "szczęśliwość Ojczyzny" i pokój na świecie.
Po południu w klasztorze Trinita dei Monti odbyła się krótka sesja naukowa, związana z dziejami wspominanego fresku. O historii klasztoru i Mater Admirabilis mówiła siostra Alina Merdas ze zgromadzenia Sacré Coeur. Prof. Andrzej Fabianowski i prof. Janusz Odrowąż-Pieniążek przypomnieli dzieje rzymskiej obecności Polaków. O samym fresku i pracy nad jego kopią mówili prof. Marian Czapla z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i malarz Krzysztof Brycki.
Zaraz po Mszy św., kopię fresku Mater Admirabilis przy śpiewie przewieziono z kościoła Trinita dei Monti na Watykan. Dziś zostanie uroczyście przywieziona na plac św. Piotra, gdzie Ojciec Święty dokona jej poświęcenia i przekaże jako dar dla Polski.
Po południu zaś przybyli na uroczystości polscy pielgrzymi wezmą udział w Mszy św. dziękczynnej, która odprawiona będzie w polskim kościele pw. św. Stanisława Biskupa. Z kolei w czwartek, po nawiedzeniu bazyliki Santa Maria di Trastevere - tytularnego kościoła Prymasów Polski, rzymskie uroczystości związane z freskiem Mater Admirabilis, zakończy uroczysta Msza św. w kościółku Quo Vadis przy via Appia.
Sebastian Karczewski, Rzym
Nasz Dziennik 26-03-2003

Autor: DW