Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Przede wszystkim gospodarka

Treść

Udział w polsko-chińskim forum poświęconym problematyce górnictwa, węgla i bezpieczeństwa pracy w kopalniach był głównym punktem ostatniego dnia pobytu w Pekinie ministra spraw zagranicznych RP Stefana Mellera. Wcześniej w obecności jego i sekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki Pawła Poncyljusza polska spółka KGHM i chińska firma Minmetals podpisały kontrakt o dostawach w tym roku miedzi do Chin, opiewający na 200 mln USD.
W trakcie trzydniowej wizyty szefa polskiej dyplomacji w Chinach Agencja Rozwoju Przemysłu i Zarząd Górnictwa regionu Mongolia Wewnętrzna zawarły umowę o strategicznej współpracy przy rozbudowie, unowocześnieniu i zabezpieczeniu chińskich kopalń przed wypadkami. W ubiegłym roku wydobycie węgla w Mongolii Wewnętrznej wyniosło 300 mln ton.
Szef polskiej dyplomacji wygłosi ł też prelekcję w Chińskim Instytucie Studiów Międzynarodowych i uczestniczył w dyskusji z chińskimi politologami. W wykładzie zatytułowanym "Polska - UE - Chiny we współczesnym świecie" podkreślił m.in., że "potrzebny jest intensywniejszy dialog polityczny Chin oraz struktur i państw Zachodu". Minister Meller zaznaczył, że w swoich rozmowach, zwłaszcza w parlamencie, podnosił kwestie praw człowieka w Chinach. - Mówiliśmy o tym tyle, ile trzeba - ocenił polski minister i wyjaśnił, że zagadnienia te Unia regularnie omawia z Pekinem już od 10 lat.
Meller podkreślił jednak, że motywem przewodnim jego wizyty były stosunki dwustronne i sprawa ich pogłębienia. Poruszono przy tej okazji sprawę olbrzymiego, sięgającego w 2005 r. 5 mld USD deficytu Polski w handlu z Chinami. Polski minister zapewnił, że premier Wen Jiabao obiecał "zachęcać producentów i handlowców z Chin, by te różnice niwelować".
Minister Meller zakończył wczoraj trzydniową wizytę w Chinach i odleciał do Tokio.
KWM, PAP

"Nasz Dziennik" 2006-03-31

Autor: ab