Przed premierą filmu "Katyń"
Treść
17 września br., w 68. rocznicę napaści wojsk sowieckich na Polskę, w Teatrze Wielkim odbędzie się premiera najnowszego filmu Andrzeja Wajdy "Katyń". Jest to pierwszy film o zbrodni katańskiej. Na ekrany kin wejdzie on 21 września. Wczoraj w siedzibie Episkopatu Polski miała miejsce przedpremierowa konferencja zorganizowana przez KAI i AKSON Studio.
- Dopiero po konfrontacji filmu z widownią można mówić, czy spełni on pokładane w nim oczekiwania - stwierdził twórca filmu. Wajda wyjaśniał, dlaczego po 1989 roku tak długo nie powstał film o Katyniu. Uznał, że głównym powodem był brak odpowiedniego dzieła literackiego, na którym mogliby się oprzeć filmowcy. Ponieważ nie doczekał się dzieła literackiego, postanowił zastąpić go scenariuszem filmowym. Zdaniem reżysera, film o zbrodni katyńskiej powinien mieć bardzo osobisty charakter, nie może być jedynie opowieścią o prawdzie historycznej.
Autor wyznał, że jego ojciec Jakub Wajda zginął w Katyniu, jednak jego historia nie była wystarczająca na cały film. Jedną z symbolicznych scen z filmu reżyser zaczerpnął z opowieści Jana Nowaka-Jeziorańskiego, który przekazał mu historię z czasów II wojny światowej. Przy pewnym kościele istniał szpital i ksiądz spowiadał rannych i umierających. Podszedł do jednej z leżących na ziemi postaci przykrytej płaszczem i - nie otrzymawszy odpowiedzi na swoje pytanie - odchylił płaszcz, myśląc, że ranny umarł. Pod materiałem znalazł figurę Chrystusa ukrzyżowanego.
Na konferencji reżyser podziękował aktorom, których reprezentował Artur Żmijewski. Zdaniem twórcy, pokolenie młodych artystów bardzo zaangażowało się w realizację tego filmu, rozumiejąc, iż trzeba opowiedzieć tę historię.
Kierownik produkcji filmu Kamil Przełęcki poinformował, że zainteresowanie nim za granicą jest bardzo duże. Twierdzi, że sprzedaż filmu za granicę ułatwi wysoka jakość technologii, w której został nagrany. "Katyń" jest jednym z większych polskich przedsięwzięć filmowych ostatnich lat. Zgromadzono ogromny budżet: cztery miliony euro. Jak zwraca uwagę Przełęcki, ewenementem jest zastosowanie najlepszej obróbki cyfrowej obrazu, komputerowe ingerencje sprawiły, że koszty tego filmu były kilkakrotnie wyższe niż w przypadku innych. Zdjęcia trwały 60 dni, od października 2006 do połowy stycznia 2007 roku.
Fabuła filmu "Katyń" opowiada o polskich oficerach pomordowanych podczas II wojny światowej przez NKWD w Katyniu, przedstawia obraz tragedii nieświadomych zbrodni kobiet, które czekały na swoich mężów, ojców, synów i braci, bezkompromisowe rozliczenie kłamstwa, które miało kazać Polsce zapomnieć o swoich bohaterach.
Początek II wojny światowej. Po inwazji hitlerowskich Niemiec na Polskę na rozkaz Józefa Stalina 17 września 1939 r. na polskie ziemie wkraczają również oddziały armii sowieckiej. Wszyscy polscy oficerowie trafiają do sowieckiej niewoli. Anna (Maja Ostaszewska), żona rotmistrza Pułku Ułanów w Krakowie (Artur Żmijewski), czeka na męża, a dowody, że został zamordowany przez Rosjan, przyjmuje z niedowierzaniem. Żona (Danuta Stenka) generała (Jan Englert) w kwietniu 1943 r. dowiaduje się o śmierci męża po odkryciu przez Niemców masowych grobów polskich oficerów w Lesie Katyńskim. Milczenie i kłamstwa na temat zbrodni także po wojnie rozrywają serce Agnieszce (Magdalena Cielecka), siostrze pilota (Paweł Małaszyński), który podzielił los pozostałych polskich żołnierzy. Jedynym ocalałym będzie przyjaciel rotmistrza, Jerzy (Andrzej Chyra), który wstąpi do Ludowego Wojska Polskiego.
Autorami scenariusza są: Andrzej Wajda, Władysław Pasikowski i Przemysław Nowakowski. Zdjęcia zrealizował Paweł Edelman. Autorem muzyki jest Krzysztof Penderecki.
Honorowy patronat nad filmem objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński wraz z małżonką. Tematyka filmu wpisuje się również kampanię społeczno-edukacyjną "Pamiętam. Katyń 1940" zainicjowaną przez Narodowe Centrum Kultury działające w imieniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
MJ, KAI
"Nasz Dziennik" 2007-09-07
Autor: wa