Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Przed 80. urodzinami... O s. Małgorzacie Borkowskiej słów kilka

Treść

Urodzona 10 listopada 1939 roku w Warszawie, wówczas okupowanej. Pierwsza z trojga dzieci Witolda, inżyniera konstruktora, a wówczas jeńca w Offlagu, i Walentyny z Szaniawskich. Wczesne dzieciństwo: okupacja i Powstanie; reszta dzieciństwa: stalinowska szkoła w Nakle nad Notecią i Czechowicach na Śląsku. W katechizacji udział znikomy. Koniec dzieciństwa: Bydgoszcz, tam matura w 1956. Ówczesne zainteresowania: literatura, języki obce.


Epizod chrztu. Ojcem chrzestnym miał być stryj Janek, najmłodszy brat ojca, trzech ich było. Poszedł na wojnę, nie wracał; gdzieś w styczniu to było 1941 roku, miałam rok i trochę, zdecydowano, że nie będziemy dłużej czekać i że dziadek luteranin będzie ojcem chrzestnym; to wtedy nie przeszkadzało nikomu. Nie było zwyczaju, by matka była w kościele na chrzcie. Bardzo mi się to nie podobało. Bardzo się bałam. No więc ksiądz pyta, wedle obrzędu: Anno Zofio, czy wyrzekasz się ducha złego? To było: Anna Sophia, abrenuntias satanae? A ja: Nie, nie, ja chcę do mamy! Nieraz mi potem mówiono, że chyba jestem niedochrzczona… Z książkami też miałam problem, bo gdy mi powiedziano, że mój Ojciec wydał książkę, to się ogromnie zdziwiłam. Dla mnie książka to mogła być powieść albo tom bajek, a to było o konstrukcji i obsłudze automatów tokarskich. Wspominałam już o tym, co było dalej… Swoje zdziwienie wyraziłam w najgłupszy możliwy sposób. Powiedziałam: – A ja myślałam, że tylko mądrzy ludzie piszą książki! – Ojciec ryknął śmiechem, zapamiętał to dobrze i zacytował mi z całą satysfakcją trzydzieści lat później, kiedy wyszła pierwsza moja książka... / Fragment książki Porozmawiajmy jak Borkowska z Borkowskim /


Studia: polonistyka w Toruniu (przeniesiony uniwersytet wileński). Od 1958 obok polonistyki tamże filozofia. Od września 1958 także zwrot ku teologii, na razie z doskoku tylko. Magisterium w czerwcu lub maju 1961; praca o Nadobnej Paskwalinie Twardowskiego, a więc z literatury staropolskiej.

Od czerwca 1961 do września 1962 praca w poradni wad wymowy w Toruniu. Od października 1962 dwa lata studiów teologicznych na KUL-u; trzeci rok już po wstąpieniu do klasztoru (27 listopada 1964) zaliczany 1964–1965 przez dojazdy.

3 lipca 1965 obłóczyny: habit, imię zakonne, początek nowicjatu. 4 lipca 1967 pierwsze śluby czasowe. 4 lipca 1970 śluby wieczyste (a o Igorze wtedy jeszcze świat niczego nie słyszał). Obok normalnych prac domowych i zarobkowych początek badań historycznych 1969. Potem kolejne badane archiwa, kolejne prace z dziedziny historii życia monastycznego (głównie żeńskiego) w Polsce; nieco także przekładów, głównie ze starożytnej literatury monastycznej. Kilka powieści.

Moim mistrzem Karol Górski został dopiero, gdy byłam w klasztorze, gdy mnie matka Edyta skierowała do pracy historycznej, o której wtedy pojęcia nie miałam. W wielu miejscach wspominałam, jak do tego przekierowania do prac historycznych doszło, ale dla porządku ci to przypomnę. Zamiatałam, chyba krużganek, a od czasów lubelskich nazywana byłam Misiem; Matka przechodziła, popatrzyła z politowaniem i powiada: Misiu, sprzątać to ty się nie nauczysz, zajmij się jakimś pisaniem… – A co mam pisać? – ja na to. – Jest tu profesor Górski (na wakacjach był w Żarnowcu co roku), on ci powie, co robić. Odczekałam, aż przyszedł na kolację, i mówię mu, że może bym się mu na coś przydała. Jak się rozpromienił! Co byś powiedział, gdyby ci ktoś ofiarował czeladnika na przynieś, wynieś, pozamiataj, gdy u ciebie jest ileś prac spiętrzonych i nie wiesz, kiedy się do której zabrać? Pierwsza rzecz, zasadził mnie do kolacjonowania kopii maszynowej i rękopisu konferencji matki Magdaleny Mortęskiej. To miało wszystkie zalety, po pierwsze wszystko praca z tekstem, więc w sam raz dla polonistki, po drugie staropolszczyzna, coś w moim guście, po trzecie Mortęska – benedyktynka, ja też... / Fragment książki Porozmawiajmy jak Borkowska z Borkowskim /

2011 doktorat honoris causa na KUL-u. Od 2011 do 2016 pobyt w Staniątkach (mistrzyni nowicjatu). Powrót do Żarnowca.

Od 2016 udział w pracach Komisji Historycznej diecezji toruńskiej dot. beatyfikacji Magdaleny Mortęskiej; także od 2016 (ukazanie się Oślicy Balaama) posługa „kaznodziejska” przez konferencje i rekolekcje w Żarnowcu i na zaproszenie.

Jako podziękowanie przygotowaliśmy specjalny materiał wideo, na którym zobaczycie kilka osób, świeckich i duchownych, którzy dzielą się swoimi przemyśleniami po lekturze Oślicy BalaamaPublikujemy ten materiał również z okazji zbliżających się 80. urodzin s. Małgorzaty Borkowskiej, które wypadają 10 listopada 2019.

Publikacje s. Małgorzaty Borkowskiej

A w naszym klasztorze… (wspólnie z o. Konradem Małysem OSB), Kraków 2013.

Porozmawiajmy jak Borkowska z Borkowskim (wspólnie z Igorem Borkowskim), Kraków 2019.

Abba, powiedz mi słowo, Kraków 2019.

Białe i bure. Historia życia monastycznego w dużym skrócie, Kraków 2019.

Bożek templariuszy, Kraków 2011.

J. Leclercq, Chrystus w oczach średniowiecznych mnichów, Kraków 2001 (przekład).

Chrystus życiem Marmiona (biografia i antologia), Kraków 2018; toż w przekładzie czeskim: Kristus żiwot Marmionuv, Praha 2001.

Czarna owca (biografia bł. Kolumby Gabrielówny), Kraków 2018.

Dekret w niebieskim ferowany parlamencie (wybór testamentów z XVII–XVIII wieku), Kraków 1984.

Do ciotusieńki dobrodziejki, Kraków 2019.

Jednego potrzeba, Kraków 2018.

Jezus, Syn Ojca, Kraków 2017.

Księga Starców (Gerontikon), Kraków 1994 (przekład).

Marcybella, czyli Petronela Druga, Kraków 2018.

Petronela, czyli uwagi monastyczne o psalmie 119, Kraków 2018.

Materiały do monastycznej formacji zakonnej w zgromadzeniach żeńskich, Kraków 2019.

J. Leclercq, Miłość nauki a pragnienie Boga, Kraków 1997 (przekład).

Mniszki (szkice biograficzne), Kraków 20192.

Most imienia Ano-Ano, Kraków 2017.

Św. Doroteusz z Gazy, Pisma ascetyczne, Warszawa 1980 (przekład).

O prawo dla Boga (biografia Mechtyldy de Bar, założycielki benedyktynek sakramentek), Kraków 2019.

Od Radegundy do Julianny, Kraków 2019.

Oślica Balaama, Kraków 2018.

Rozważania o Wcieleniu Syna Bożego, Kraków 2012.

Ryk oślicy, Kraków 2018.

Szantopierz i archanioł, Kraków 2018.

Sześć prawd wiary oraz ich skutki, Kraków 2018.

Twarze Ojców pustyni, Kraków 2015; toż w przekładzie słowackim: Tvare Otcow puste, (Lubietova) 2001.

Wiślanym szlakiem. Opowieść o jednookiej ksieni Mortęskiej (audiobook), Kraków 2016.

Życie codzienne polskich klasztorów żeńskich w XVII–XVIII w., Kraków 2017.

Źródło: ps-po.pl, 5 listopada 2019

Autor: mj