Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Przed 100. rocznicą objawień Matki Bożej w Fatimie

Treść

W 2017 r. obchodzić będziemy 100. rocznicę objawień fatimskich. To będzie doniosłe wydarzenie, które - jak wierzymy - stanie się czasem wylania szczególnych łask. Jak dobrze przygotować się do tego jubileuszu? Drogą jest współpraca z Niebem w wypełnianiu się wielkich obietnic przekazanych przez Matkę Bożą. Wychodzi temu naprzeciw niezwykła inicjatywa, do podjęcia której zaproszeni są wszyscy czciciele Niepokalanej. Dziewięcioletnia Wielka Nowenna Fatimska rusza już 13 maja 2009 roku.

Wypełniona modlitwą, refleksją i katechezą Wielka Nowenna Fatimska może dla wielu ludzi stać się pomocą w odnalezieniu drogi, która prowadzi ku "nowemu, lepszemu światu" (Jan Paweł II): ku osobistemu nawróceniu i nadejściu godziny tryumfu Niepokalanego Serca Maryi. Taka ufność towarzyszy Sekretariatowi Fatimskiemu działającemu przy sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem, który za jeden z podstawowych celów na najbliższe lata, obok szerzenia nabożeństwa pierwszych pięciu sobót miesiąca, postawił sobie przygotowanie i prowadzenie Wielkiej Nowenny Fatimskiej przed 100. rocznicą objawień. - Idea Wielkiej Nowenny Fatimskiej rodzi się z pragnienia, by przypomnieć słowa Matki Bożej zatroskanej o swoje dzieci, słowa ciągle aktualne, słowa, które niosą ratunek człowiekowi i światu. Każdy, kto poznał te słowa i starał się odpowiedzieć na Apel Matki Bożej z Fatimy, nie umie milczeć. Głos z Fatimy nie pozwala milczeć, zachować tego Orędzia tylko dla siebie. W tym Orędziu jest wewnętrzne przynaglenie, by dzielić się nim z innymi, by oddać się na służbę Maryi w ratowaniu świata - podkreśla w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" ks. Krzysztof Czapla SAC, dyrektor Sekretariatu Fatimskiego. Zwraca też uwagę, że Wielka Nowenna Fatimska to droga powrotu do źródła, do ponownego zagłębienia się w treść Orędzia z Fatimy, ale nie tylko. - Ufamy bowiem całym sercem, iż każdy, kto usłyszy ten głos Matki Bożej, zapragnie odpowiedzieć modlitwą, ofiarą, pokutą na Jej prośbę. Jeśli tak się stanie, wówczas świat zacznie się zmieniać, cywilizacja śmierci runie bezpowrotnie - mówi.
Nieprzypadkowo zatem tematem pierwszego roku nowenny będą słowa: "Pewni zwycięstwa - konfrontacja z cywilizacją śmierci". - Orędzie Matki Bożej z Fatimy, można w pewnym sensie powiedzieć, pragnie ratować życie w skali globalnej, jest ono ratunkiem dla ludzkości. Jest wołaniem o poszanowanie Bożego prawa, by szanować ludzkie życie od urodzenia po naturalną śmierć, ale również staje w konfrontacji z cywilizacją śmierci - zwraca uwagę ks. Czapla. Na kolejne lata wyznaczone są następne tematy związane z Orędziem fatimskim.
Sekretariat Fatimski uzyskał zgodę i błogosławieństwo na przeprowadzenie Wielkiej Nowenny Fatimskiej od ordynariusza miejsca ks. kard. Stanisława Dziwisza, metropolity krakowskiego. Uzyskał też akceptację sanktuarium w Fatimie. Materiały informujące o nowennie zostały już rozesłane do polskich parafii. Jest też już odzew z wielu miejsc spoza granic Polski. - Wielka Nowenna Fatimska to zaproszenie dla ludzi oddanych bez reszty Matce Najświętszej, świadomych, że żyjemy w dniach, w których wypełniają się wielkie zapowiedzi Fatimy, mówiące o triumfie Niepokalanego Serca - podkreślają jej organizatorzy.
Dyrektor Sekretariatu Misyjnego zwraca uwagę także na zdumiewający fakt. Rozpoczęcie objawień w Fatimie i początki przygotowań do ich 100. rocznicy spina klamra Papieży Benedyktów. W 1917 r. był to Benedykt XV, teraz jest to Benedykt XVI.
Jak przebiegać będzie Wielka Nowenna Fatimska? Trwać będzie dziewięć lat: od 13 maja 2009 r. do 13 maja 2017 roku. Jak informuje Sekretariat Fatimski z Zakopanego, będą w niej dwa kręgi uczestnictwa. Pierwszy stanowią ci, którzy złożyli wobec Matki Najświętszej osobiste zobowiązanie czuwania w tym czasie przy Jej Sercu. Ich nazwiska będą uroczyście złożone na miejscu objawień w 100. rocznicę przybycia Maryi do Fatimy. Tacy ludzie będą otrzymywać wszelką niezbędną pomoc do odprawiania nowenny: materiały, informacje o spotkaniach, nowych publikacjach itd. Druga grupa to osoby, które - z powodu najróżniejszych przeszkód i trudności - zaangażują się w nowennę w sposób ograniczony. Ich uczestnictwo w nowennie będzie również nieocenione, a każda z nich także otrzyma wszelką niezbędną pomoc, przede wszystkim modlitwę. Materiały potrzebne do odprawiania Wielkiej Nowenny Fatimskiej (ulotki, foldery, książki, modlitewniki, rozważania, opracowania tematyczne) można zamawiać, pisząc na adres: Sekretariat Fatimski, ul. Krzeptówki 14, 34-500 Zakopane. Tel. (018) 206 64 20 lub drogą internetową poprzez stronę: www.sekretariatfatimski.pl.
Sławomir Jagodziński
To droga powrotu do źródła - obszerna rozmowa z ks. Krzysztofem Czaplą SAC, dyrektorem Sekretariatu Fatimskiego w Zakopanem, na temat Wielkiej Nowenny Fatimskiej w najbliższy piątek w "Naszym Dzienniku"
"Nasz Dziennik" 2009-04-22

Autor: wa

Tagi: fatima