Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Przeciwko polskim elitom

Treść

"Człowiek człowiekowi... Niszczenie polskiej inteligencji w latach 1939-
-1945. KL Mauthausen-Gusen" - to tytuł nowej wystawy czasowej otwartej wczoraj na Zamku Królewskim w Warszawie. Jej inauguracja zbiegła się z 70. rocznicą sowieckiej agresji na Polskę oraz niemieckiego ostrzału, w wyniku którego warszawski zamek stanął w płomieniach.


Wprowadzenie do całej ekspozycji, która potrwa do 10 października, stanowi rozdział dotyczący terroru na zajętych przez dwóch okupantów ziemiach polskich. Zaprezentowane zostały tutaj m.in. unikatowe zdjęcia dotyczące wydarzeń związanych z planowanym już na 26 sierpnia 1939 roku atakiem na nasz kraj. Organizatorzy wystawy: Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Zamek Królewski w Warszawie, przypominają, że 25 sierpnia 1939 roku gestapo otoczyło budynek Polskiego Gimnazjum w Kwidzynie (ówczesne Marienwerder) i aresztowało 171 osób, w tym nauczycieli, personel i uczniów, po czym deportowano ich do więzień oraz obozów policyjnych i koncentracyjnych. Na wystawie pokazane zostały zdjęcia wykonane potajemnie przemyconym przez uczniów aparatem fotograficznym, które dokumentują ten fakt. Przedstawiona została także kopia dyrektywy nr 1 Adolfa Hitlera z 31 sierpnia 1939 roku z ręcznie wpisaną godziną napaści na Polskę 1 września oraz przytoczone jego słowa, które wypowiedział 23 maja 1939 roku na naradzie z wyższymi dowódcami Wehrmachtu: "Nie chodzi nam o Gdańsk. Chodzi o rozszerzenie przestrzeni życiowej na Wschodzie i o zapewnienie wyżywienia, o rozwiązanie problemu bałtyckiego (...). Odpada zatem problem, czy Polskę oszczędzić, i pozostaje decyzja: zaatakować Polskę przy pierwszej dogodnej sposobności (...). Powodzenie jest wówczas zapewnione, jeżeli Zachód pozostanie na uboczu".
Główna część ekspozycji poświęcona została obozowi koncentracyjnemu Mauthausen-Gusen, utworzonemu 25 maja 1940 roku przez Niemców na terenie zaanektowanej Austrii w celu zagłady polskiej inteligencji. Dzięki dokumentom niemieckim, a także świadectwom samych więźniów - ich relacjom, pamiętnikom, twórczości obozowej, rysunkom i wierszom - powstał obraz życia codziennego więzionych Polaków. Ukazano tutaj sposoby ich psychicznego i fizycznego niszczenia, upodlenia i w końcu zabijania. Scenariusz wystawy został opracowany przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa we współpracy z pracownikami Muzeum Stutthof w Sztutowie, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi i Klubem Byłych Więźniów Politycznych Obozu Koncentracyjnego Mauthausen-Gusen w Warszawie. Ekspozycja, na którą wstęp jest bezpłatny, czynna jest w godzinach otwarcia zamku (od 17 do 30 września br., od poniedziałku do soboty, w godz. 10.00-18.00, w niedzielę w godz. 11.00-18.00, natomiast od 1 do 10 października br., od wtorku do soboty, w godz. 10.00-16.00, w niedzielę w godz. 11.00-16.00).
PCz
"Nasz Dziennik" 2009-09-18

Autor: wa