Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Prymas Tysiąclecia jednoczył rolników

Treść

Ksiądz kardynał Stefan Wyszyński znał dogłębnie polskie społeczeństwo i był bardzo oddany sprawie rolnictwa. Także sprawa konieczności odpowiedzialnego zaangażowania świeckich w życie społeczne, pracy ukierunkowanej na dobro jednostek i całego Narodu była oczywista dla Prymasa Tysiąclecia. Zwracano na to uwagę w czasie konferencji zorganizowanej z okazji 30. rocznicy powstania NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" w Warszawie. Z okazji jubileuszu statuetką "Zasłużony dla NSZZ RI ČSolidarnośćÇ" uhonorowany został ks. kard. Józef Glemp, następca ks. kard. Wyszyńskiego w prymasowskiej posłudze.
W czasie sesji zwracano uwagę na rolę Sługi Bożego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w wydarzeniach lat 1980--1981 ze szczególnym uwzględnieniem powstania "Solidarności" Rolników Indywidualnych. Podkreślano znaczenie jego zaangażowania w docenienie roli rolników jako tych, którzy żywią społeczeństwo. Jak podkreślił senator Jerzy Chróścikowski, przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych "Solidarność", celem spotkania było szerzenie dzieła Prymasa Tysiąclecia zarówno wśród rolników, jak i całego społeczeństwa. Organizatorem sesji była Fundacja "Kasa Nadziei" oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Patronat medialny sprawował "Nasz Dziennik".
W czasie jubileuszowej konferencji, która odbywała się w Sali Konferencyjnej Archidiecezji Warszawskiej - Dom Arcybiskupów w Warszawie, statuetką "Zasłużony dla NSZZ RI ČSolidarnośćÇ" uhonorowany został ks. kard. Józef Glemp. Warto podkreślić, że pierwszym jej laureatem jest ks. abp Ignacy Tokarczuk, ordynariusz przemyski w latach 1965-1993. Otrzymał ją za swoje zaangażowanie na rzecz tworzenia duszpasterstw dla rolników na tamtych terenach.
W tym roku postanowiono nagrodzić ks. kard. Glempa. - Kapituła doceniła działalność księdza kardynała na rzecz rolników i ich rodzin, zwłaszcza w czasach represji politycznych, a także obronę rodzinnych gospodarstw rolnych i prawa własności ziemi - podkreślił senator Jerzy Chróścikowski. Jak zwrócono uwagę w laudacji, ówczesny Prymas Polski był bardzo zaangażowany w rozwój duszpasterstwa rolników, zorganizował pierwsze ogólnopolskie dożynki na Jasnej Górze, apelował o troskę o zachowanie tradycji i kultury rodzin wiejskich. Dziękując za wyróżnienie, ks. kard. Glemp podkreślił, że w swojej służbie rolnikom chciał przede wszystkim kontynuować to, czego nauczał i co robił Prymas Tysiąclecia. Przypomniał, że Sługa Boży ks. kard. Stefan Wyszyński widział w rolnikach bardzo ważną część społeczeństwa, dlatego był im bardzo oddany. Niejednokrotnie wskazywał na wielką rolę prawdziwego umiłowania ziemi, na której pracują.
Maria Popielewicz

Nasz Dziennik 2010-11-16

Autor: jc