Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Prymas Glemp: Cień totalitaryzmu nad Europą

Treść

To właśnie Lenin rzucił hasło rozdziału religii od szkół – przypomniał kard. Józef Glemp. Hierarcha komentując orzeczenie Trybunału w Strasburgu odnośnie krzyży we włoskiej szkole podkreśla, że krzyż deptały kiedyś totalitaryzmy, nazizm i komunizm. Teraz czyni to demokratyczna Unia Europejska.
- Odepchnąć krzyż to tworzyć przed sobą straszliwą pustkę – stwierdził prymas na Jasnej Górze w trakcie uroczystej mszy z okazji jubileuszu 25-lecia biskupstwa metropolity częstochowskiego, abpa Stanisława Nowaka. Przypomniał, że biskupim zawołaniem metropolity częstochowskiego jest: "Maryjo, stać z Tobą pod krzyżem".
Zdaniem emerytowanego metropolity warszawskiego to wezwanie podpowiada chrześcijanom reakcje na wyrok Trybunału strasburskiego. - Im więcej będzie wrogości wobec krzyża chrystusowego, tym wierniej będziemy z miłością stać przy znaku, który odsłania sens życia – apelował kardynał. - Krzyż rozumiany jako życiowe kłopoty i znoje jest czyś nieuniknionym dla człowieka. Zarówno wierzącego jak i niewierzącego.
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburga orzekł 3 listopada, że wieszanie krzyży w klasach to naruszenie "prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami" oraz "wolności religijnej uczniów". Orzeczenie sędziów spotkało się z bardzo ostrą krytyką w całej Europie. Swoją dezaprobatę dla tej decyzji wyrażali politycy, hierarchowie kościelni, intelektualiści, publicyści.
W Polsce, tydzień temu znana głównie ze swojej antyklerykalnej fobii, eurodeputowana Joanna Senyszyn zapowiedziała wystąpienie do rządu o wydanie rozporządzenia nakazującego usunięcie krzyży z polskich szkół. Jej zdaniem, w polskich instytucjach publicznych nie ma miejsca dla żadnych symboli religijnych i zasada ta powinna dotyczyć wszystkich wyznań.
Senyszyn zapowiadała, a posłowie koła parlamentarnego Polska Plus napisali projekt uchwały sejmowej odcinającej się od orzeczenia trybunału. Projekt trafił do marszałka Bronisława Komorowskiego, a oprócz inicjatorów podpisali go posłowie PO, PiS, PSL i parlamentarzyści niezrzeszeni.
mm/Kontakt/KAI
Fronda 2009-11-23

Autor: wa