Prorodzinne inicjatywy
Treść
Przed kilkunastoma dniami radni Krakowa podjęli decyzję o wypłaceniu dla matki, która urodzi dziecko, 1 tys. zł tzw. becikowego. Coraz głośniej mówi się o tym, że podobna ustawa zostanie podjęta w Warszawie. Tam mama może otrzymać nawet 5 tys. zł. Do tych miast być może w najbliższym czasie dołączy także Rzeszów.
Jeszcze niedawno mówiło się, że Podkarpacie jest bogate w dzieci. Choć cały czas przyrost naturalny jest tam jeszcze dodatni, to gdy porównuje się dane obecne i te sprzed 10 lat, okazuje się, że wówczas rodziło się prawie dwa razy więcej dzieci niż dziś. Aby zapobiec spadkowi urodzeń, radni Rzeszowa chcą uchwalić ustawę, na mocy której matka, która wyda na świat dziecko, otrzyma tzw. becikowe, które pozwoli uchronić - choć na początku - budżet domowy przed wydatkami związanymi z maleństwem. Czy to zachęci rodziców do planowania potomstwa, nie wiadomo. Jest to jednak pierwszy krok ze strony samorządów, które widząc niebezpieczeństwo spadku urodzeń, idą w kierunku wspierania rodziny. Oby tak dalej.
Małgorzata Pabis
"Nasz Dziennik" 2005-01-14
Autor: kl