Promocja polskiej muzyki
Treść
Nieprzypadkowy jest termin realizacji przedsięwzięcia. - Listopad to miesiąc pamięci. Prezentacja dorobku polskiej muzyki związana jest z obchodami Święta Niepodległości. O terminie tego przedsięwzięcia decyduje także fakt, iż listopad w Krakowie jest miesiącem o małym natężeniu imprez o charakterze festiwalowym - zaznacza Stanisław Dziedzic, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.
W ciągu ośmiu dni odbędzie się 15 koncertów w sali Filharmonii Krakowskiej, auli Florianka, a także w krakowskich świątyniach. 6 listopada w kościele św. Barbary przy Małym Rynku zabrzmi muzyka z XV-wiecznego rękopisu Krasińskich. W ramach imprezy planowanych jest pięć akademii festiwalowych połączonych ze spotkaniami z ludźmi świata muzyki. Wydarzeniu towarzyszyć ma wystawa o Tadeuszu Bairdzie, zorganizowana w sali Złotej Filharmonii Krakowskiej, oraz seminarium "Muzyka Polska. Odkrycia i perspektywy".
- Polska muzyka nie jest należycie promowana. Zapominamy o wybitnych dziełach polskich. Podczas festiwalu odbędą się krakowskie premiery wykonania znaczących dzieł. Będzie to festiwal pełen odkryć archiwalnych - zapowiada prof. Leszek Polony, prezes Stowarzyszenia Muzyki Polskiej. Podczas festiwalu zabrzmi też muzyka Mozarta z racji obchodzonego roku mozartowskiego.
W niedzielę, 12 listopada, w kolegiacie św. Anny sprawowana będzie uroczysta Msza św. w intencji ludzi świata muzyki.
Organizatorami festiwalu jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne SA, prezydent miasta Krakowa, Stowarzyszenie Muzyki Polskiej oraz Polskie Radio SA. Szczegółowy program na stronie www.fmp.com.pl. Bilety można nabyć m.in. w kasie Filharmonii Krakowskiej, bileteriach sieci EMPiK, punktach informacji miejskiej.
Małgorzata Bochenek
"Nasz Dziennik" 2006-11-03
Autor: wa