Promocja młodych talentów
Treść
Dzisiaj w Krakowie rozpoczynają się przesłuchania uczestników tegorocznego XI Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej. W tym roku z nadesłanych ponad 60 zgłoszeń zakwalifikowano 38 podmiotów wykonawczych z 12 krajów świata. Jest to jeden z największych w Europie konkursów interpretatorskich muzyki współczesnej. Jednym z celów przedsięwzięcia jest promocja młodych talentów muzycznych.
- Jest to promocja dająca młodym ludziom szansę zadebiutować i pokazać się na scenach. Spośród innych konkursów wyróżnia go kategoria pasji objawiająca się niezwykłą naturalnością i szczerością wykonań. Rokrocznie skupia w jury osoby, które pochylają się nad talentami młodych ludzi, także już po zmaganiach konkursowych, przez cały rok - mówi Jacek Wilczyński, prezes Stowarzyszenia Kultury Akademickiej "Instytut Sztuki", organizator konkursu.
Pierwszy etap to dwudniowe przesłuchania, które dziś i jutro rozpoczynają się o godz. 10.00 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej przy ul. Basztowej 9. Międzynarodowe jury pod przewodnictwem Jana Pilcha, profesora sztuk muzycznych, wyłoni najlepszych z 25 solistów, 7 duetów oraz 6 tercetów i kwartetów.
Drugi etap nastąpi podczas koncertu galowego, który rozpocznie się w sobotę o godz. 19.00 w krakowskiej filharmonii. Jury spośród finalistów wyłoni laureata Grand Prix. Gościem specjalnym gali będzie Motion Trio - trio akordeonowe, które zdobyło Grand Prix IV Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej.
Nowością jest fakt, że tegoroczny konkurs poprzedziły warsztaty mistrzowskie prowadzone przez Geoffreya Douglasa Madgea, wybitnego pianistę i kompozytora, który także zasiada w jury. Pracował on z laureatką X MKWMK Joanną Wicherek. Warsztaty zakończy dzisiaj jej recital o godz. 20.30 w sali Państwowej Szkoły Muzycznej. Natomiast jutro w sali szkoły muzycznej odbędzie się koncert laureatów VIII edycji tego konkursu.
Jan Pilch, który przesłuchiwał nagrania zgłoszeniowe, jest zdania, że tegoroczna edycja zapowiada się bardzo ciekawie. Punktem wyjścia przy selekcji uczestników był warsztat wykonawców, a także dobór repertuaru.
W konkursie przyznawana jest m.in. nagroda im. prof. Marka Stachowskiego (nieżyjącego już wybitnego polskiego kompozytora muzyki współczesnej i wieloletniego rektora Akademii Muzycznej w Krakowie) za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego.
Uczestnicy będą prezentować jedną z dwóch dowolnie wybranych kompozycji współczesnych. Stąd też konkurs to także promocja polskich kompozytorów wśród studentów i absolwentów szkół muzycznych różnych stron świata.
Małgorzata Bochenek
"Nasz Dziennik" 2007-08-30
Autor: wa