Promocja i edukacja
Treść
Już po raz trzeci Urząd Gminy i Miasta w Miechowie (woj. małopolskie) zorganizował imprezę, która do Centrum Handlowego "Targowica" przyciągnęła tysiące osób zainteresowanych bogatą ofertą zarówno krajowych, jak i zagranicznych wystawców. Prawie 50 firm oraz instytucji prezentowało urządzenia i produkty związane z szeroko rozumianą ekologią czy ekoenergetyką.
- Organizując te targi, chcemy pokazać inicjatywę oraz możliwości działania "od dołu". Impreza zorganizowana jest zatem głównie z myślą o indywidualnych rolnikach, prywatnych odbiorcach, mniejszych podmiotach gospodarczych, ale adresowana jest też do większych instytucji - tłumaczy Włodzimierz Mielus, burmistrz gminy i miasta Miechów. - Pragniemy zachęcić wszystkich do ograniczania kosztów w swych firmach czy gospodarstwach, na przykład przez produkcję ciepła z własnych źródeł energetycznych. Próbujemy osiągnąć to m.in. przez stworzenie możliwości dotarcia do informacji o ekonomicznych systemach grzewczych, a także przez ukazanie konkretnych i wymiernych korzyści płynących z zastosowania nowoczesnych, a przy tym ekologicznych urządzeń - dodaje burmistrz.
Odwiedzający targi, wśród których znaleźli się również absolwenci i słuchacze pierwszych w Polsce studiów podyplomowych z zakresu odnawialnych zasobów i źródeł energii (ich kierownikiem jest prof. Jacek Zimny z krakowskiej AGH), mieli sposobność przyjrzenia się różnorakim urządzeniom do uzyskiwania i wytwarzania ciepła (kolektory słoneczne, pompy ciepła, kotły na biopaliwa, palniki bioekologiczne itp.), zapoznania się z zasadami budowy przydomowych oczyszczalni ścieków czy doedukowania się w zakresie metod wykorzystywania odpadów roślinnych i zwierzęcych do produkcji biogazu. Mogli też - dzięki odbywającym się na targach prelekcjom i prezentacjom - pogłębić teoretyczną oraz praktyczną wiedzę w zakresie ekologii i ekoenergetyki. Targi stworzyły szansę nie tylko na zakup zaawansowanych technologicznie urządzeń (w tym także rolniczych), ale były również okazją do degustacji niezwykle smacznych i wyśmienitych gatunkowo produktów spożywczych oferowanych przez lokalnych producentów.
Organizatorzy z dumą podkreślali, że ekologiczne targi w Miechowie są jedną z większych tego typu imprez w Polsce i że powiat miechowski - ze względu na swe osiągnięcia w zakresie promocji i wykorzystywania tzw. energii odnawialnej - może stać się swoistą stolicą ekoenergetyczną Małopolski.
Marek Żelazny, Miechów
'Nasz Dziennik" 2005-05-23
Autor: ab