Prokuratura przetrzymuje w areszcie mężczyznę, który ma poważne problemy zdrowotne i wymaga specjalistycznego leczenia

Treść
Prokuratura przetrzymuje w areszcie mężczyznę, który ma poważne problemy zdrowotne i wymaga specjalistycznego leczenia. Pan Dominik został aresztowany nieco ponad miesiąc temu w związku z śledztwem dotyczącym rzekomych nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych za rządów PiS.
Mężczyzna od kilkunastu lat zmaga się z bardzo rzadką chorobą oczu. By ratować wzrok, konieczne jest przyjmowanie cztery razy dziennie specjalnych kropli do oczu, a także stała specjalistyczna kontrola okulisty. W innym razie grozi mu całkowita utrata widzenia.
Obrońca aresztowanego mec. Krzysztof Wąsowski wskazuje, że w tej sytuacji mamy do czynienia z naruszaniem praw człowieka.
– Zdecydowanie jest to naruszenie praw człowieka, jeżeli się nie dopuszcza do leczenia osoby tak ciężko chorej, z takim problemem zdrowotnym. Ten antygen, który on ma, skutkuje także bólami reumatycznymi. On po prostu potrzebuje bardzo dużo ruchu, więc takim pierwszym elementem terapii jest ruch, a on tego po prostu nie ma. W więzieniu nie są w stanie mu tego w takiej ilości zapewnić. Poza tym każde przeziębienie, każde zapalenie, każdy ból zęba powoduje właśnie od razu wzrost ciśnienia w gałce ocznej, więc jeżeli on nie będzie miał natychmiastowego dostępu np. do dentysty, to po prostu ciśnienie spowoduje utratę wzroku. W aresztach śledczych ostatnio, jak Pan Dominik się dowiedział, jego współtowarzysz z celi czekał pięć tygodni na badanie u dentysty. Więc jeżeli to miałoby być pięć tygodni, to on nie ma szans tego przetrwać – zaznaczył mec. Krzysztof Wąsowski.
Prokurator prowadzący sprawę, w której aresztowano pana Dominika, był również odpowiedzialny za przetrzymywanie w areszcie Anny Wójcik, byłej szefowej biura premiera Mateusza Morawieckiego, która miała pod opieką ciężko choree dziecko.
RIRM
źródło: radiomaryja.pl, 18 lipca 2025
Autor: dj