Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Prokuratorska współpraca w praktyce

Treść

Konieczne jest ułatwienie postępowania ekstradycyjnego, ponieważ wzrasta przestępczość ponadgraniczna - twierdzi Harald Range, przewodniczący Rady Konsultacyjnej Prokuratorów Europejskich. W Warszawie odbywa się Europejska Konferencja Prokuratorów. Podczas niej zapowiedziano zbudowanie elektronicznej bazy danych z informacjami o międzynarodowej pomocy prawnej oraz transnarodowej strony internetowej na temat spraw karnych prowadzonych w UE.

Dwudniowa konferencja dotyczy m.in. międzynarodowej współpracy prawnej w sprawach karnych. Eugenio Selvaggi, zastępca prokuratora generalnego przy Sądzie Apelacyjnym w Rzymie wyjaśniał, że pomoc prawna ma polegać na zebraniu dowodów przydatnych do wszczęcia śledztwa lub jego prowadzenia w innym kraju. Podał też przykłady skutecznej współpracy międzynarodowej w ramach pomocy prawnej. W prowadzonej we Włoszech sprawie nie było możliwości wejścia do siedziby brytyjskiego banku i domu aukcyjnego. Wówczas wykorzystano ustawę brytyjską o pomocy prawnej i poprzez brytyjski system prawny zmuszono bank we Włoszech do wydania dokumentów (ich niewydanie spowodowałoby pociągnięcie banku do odpowiedzialności karnej zgodnie z brytyjskim prawem).
Selvaggi podkreślił równocześnie, że jest jeszcze wiele obszarów prawa, gdzie międzypaństwowa współpraca prawna jest utrudniona (np. dochodzenie w danym państwie może prowadzić tylko policja, a w innym tylko prokurator), co wymaga dalszych prac niwelujących różnice. Przeszkody pojawiają się również w zwalczaniu międzynarodowego terroryzmu. Przykładowo w jednym z takich procesów Niemcy nie chcieli uznać zeznań złożonych w USA. Jak podkreślił włoski gość, we współpracy prawnej o wiele większe znaczenie ma dobra wola tych, którzy są zobowiązani świadczyć pomoc prawną.
Mariusz Skowroński z Zespołu Europejskiej Współpracy Sądowej (Eurojust) mówił o powoływaniu wspólnych międzypaństwowych zespołów dochodzeniowo-śledczych. - Jest to najbardziej organiczna i wstępna współpraca dla wykreowania dobrego i efektywnego przeprowadzenia postępowania przygotowawczego i zgromadzenia niezbędnych dowodów do zakończenia procesu karnego - powiedział.
O zasadzie wzajemnego uznawania decyzji sądowych, co ma kluczowe znaczenie we współpracy międzynarodowej w sprawach karnych, informowała Anna Adamiak-Derendarz, dyrektor Biura Obrotu Prawnego z Zagranicą w Prokuraturze Krajowej. Zgodnie z tą zasadą decyzja sądowa wydana przez władze prawne jednego państwa jest uznawana przez drugie państwo, co oznacza, że nie zachodzi konieczność potwierdzenia tej decyzji przez organy sądowe tego państwa.
Współpraca w ramach pomocy prawnej odbywa się w oparciu o międzynarodowe konwencje, np. europejską konwencję o pomocy prawnej w sprawach karnych z 1959 roku. W 1978 r. przyjęto do niej protokół dodatkowy, a w ostatnich latach również wiele innych dokumentów prawnych w tym zakresie.
Paweł Tunia
"Nasz Dziennik" 2007-06-05

Autor: wa

Tagi: rada konultacyjna prokuratorow europejskich