Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Projekt YouCat

Treść

Z Nilsem Baerem, teologiem z Centrum YouCat w Augsburgu, rozmawia Bogusław Rąpała

Przed kilkoma tygodniami w Augsburgu zostało utworzone Centrum YouCat. Jakie postawiło sobie cele?
- W kwietniu br. otwarto w Augsburgu Centrum YouCat, które koordynuje wszelkie medialne i wydawnicze przedsięwzięcia związane z tą inicjatywą oraz jest miejscem spotkań grup młodzieżowych i wspólnot religijnych. Centrum będzie troszczyło się o dwie istotne sprawy: pierwsza to międzynarodowy zasięg oddziaływania poprzez stronę www.youcat.org oraz poprzez Facebook. Druga natomiast to zbieranie i koordynowanie dalszych projektów książkowych. Oprócz samego YouCat wydaliśmy już modlitewnik YouCat, a ostatnio ukazał się kalendarz YouCat dla młodzieży. W najbliższym czasie pojawią się także inne książki, jak chociażby kurs dla firm i katechizm społeczny DoCat. Przy koordynacji naszych projektów zatrudniamy cztery osoby, którym pomaga rzesza ochotników. Przyjmujemy również praktykantów.

Na czym ma polegać przełom w nowej ewangelizacji, o którym jest mowa na Państwa stronie?
- Ogólnie rzecz biorąc, sama nowa ewangelizacja jest przełomem. Chodzi o to, aby na nowo otworzyć się na Chrystusa, na nowo Go poznać, a także opowiadać o Nim innym. YouCat jest narzędziem, którego zadaniem jest pomagać w tym młodzieży.

Jak powstała inicjatywa YouCat?
- Podczas prezentacji "Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego" dokonanej przez ks. kard. Christopha Schönborna, która odbyła się w Wiedniu, jedna z dziennikarek stwierdziła, że książka ta jest zupełnie nieprzydatna dla młodzieży. Wśród zarzutów wymieniła jej wygląd oraz zbyt dużą liczbę oderwanych od życia zagadnień. Bernhard Meuser, który był wówczas dyrektorem wydawnictwa Pattloch-Verlag, pomyślał wtedy: "Właściwie ta kobieta ma rację. Rzeczywiście potrzebujemy katechizmu, który dostarczy młodym odpowiedzi na nurtujące ich pytania". Jakiś czas potem we współpracy z młodzieżą i trzema innymi teologami opracował YouCat. Książka ukazała się w kwietniu ubiegłego roku, a jej nakład sięgnął dwóch milionów egzemplarzy na całym świecie. YouCat zyskał dużą popularność wśród młodzieży na całym świecie.

I te inicjatywy cieszą się zainteresowaniem?
- Przed kilkoma dniami byliśmy na Zjeździe Niemieckich Katolików w Mannheim, w czasie którego spotkaliśmy się z dużym zainteresowaniem wśród młodych. Wielu z nich faktycznie czekało na coś takiego jak YouCat, który w zrozumiałych słowach wyjaśni im kwestie związane z wiarą.

Mają Państwo wsparcie Ojca Świętego Benedykta XVI?
- Papież Benedykt XVI całym sercem wspiera YouCat, co wyraził również w przedmowie, pisząc: "Czytajcie katechizm. To moje największe pragnienie".

Dziękuję za rozmowę.

Nasz Dziennik Środa, 30 maja 2012, Nr 125 (4360)

Autor: au