Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Projekt

Treść

Jutro w Białymstoku rozpocznie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Sybir: Doświadczenia – Pamięć”. Zaplanowano ponad 50 referatów. Głównym organizatorem konferencji jest Instytut Pamięci Narodowej, wspierany przez białostockie Muzeum Wojska, przy którym powstaje pierwsze w Polsce Muzeum Pamięci Sybiru, Instytut Historii i Nauk Politycznych Uniwersytetu w Białymstoku i Archiwum Państwowe.

– Ideą przewodnią konferencji jest stworzenie płaszczyzny międzynarodowej wymiany naukowej pomiędzy instytucjami badającymi zagadnienia zesłań mieszkańców ziem polskich na obszary Imperium Rosyjskiego (później ZSRS) oraz problem dobrowolnej emigracji w XIX i XX wieku – mówi Tomasz Danilecki, rzecznik prasowy białostockiego IPN, który od kilku lat prowadzi, związany z wywózkami na Wschód, projekt badawczo-edukacyjny „Exodus”.

Już pierwszy referat wygłoszony podczas sesji mówić będzie o potrzebie wspólnych działań dla zachowania pamięci o wywózkach. Wygłosi go dr hab. Albin Głowacki z Uniwersytetu Łódzkiego. Ważnym wątkiem, do którego nawiążą prelegenci, jest też współczesna pamięć o doświadczeniach Sybiru, wyrażana zarówno w publikacjach naukowych, jak również językiem sztuki czy aktywnością środowisk sybirackich. W tym nurcie dr hab. Joanna Getka z Uniwersytetu Warszawskiego wystąpi z wykładem „Przed ’pierwszą falą’. Losy zesłańców barskich: XVIII-wieczne świadectwa literackie”.

W konferencji weźmie udział kilkudziesięciu badaczy z ośrodków naukowych z całej Polski, Litwy i Rosji. Wśród prelegentów z zagranicy, którzy przybliżą słuchaczom z Polski wiedzę im znaną, mało znaną lub całkiem nieznaną, jest m.in. dr Vitalija Stravinskien

Autor: Nasz Dziennik