Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Program usportowienia dzieci

Treść

Stu doskonale wyszkolonych i przygotowanych do gry nastoletnich zawodników ma każdego roku trafiać do klubów pierwszej i drugiej ligi - taki optymistyczny efekt reformy dotyczącej szkolenia dzieci i młodzieży zapowiada Polski Związek Piłki Nożnej.

Rada Trenerów i Wydział Szkolenia PZPN opracowały narodowy program usportowienia dzieci i młodzieży z uzdolnieniami do gry w piłkę nożną, będący selekcją najmłodszych zawodników. W przyszłości mają oni występować w reprezentacji. 18 grudnia projekt programu zostanie przedstawiony do akceptacji zarządowi Związku. Przygotowana idea, na bazie doświadczeń np. z Niemiec i Holandii, dotyczy nie tylko systemu kształcenia młodych piłkarzy, lecz także m.in. doszkalania kadry trenerskiej i poprawy boiskowej infrastruktury. Podzielona została na trzy etapy. - Pierwszy będzie obejmował dzieci w wieku 7-12 lat, drugi - 13-16 lat, a trzeci - 17-19 lat. Celem jest powrót do umasowienia piłki nożnej. Bardzo liczymy w tym względzie na pomoc samorządów
- mówi szef Wydziału Szkolenia Jerzy Engel. Początek wdrażania reformy zapowiadany jest na wrzesień 2007 roku. W pierwszym etapie mają powstać Gminne Ośrodki Piłkarskie (GOP), nadzorowane przez szesnaście Okręgowych Związków Piłki Nożnej w poszczególnych województwach. Z GOP-ów po 24 najlepszych piłkarzy trafi do wojewódzkich szkół piłkarskich, inni zasilą kluby. W trzecim etapie młodzi gracze przydzielani będą do liceów profilowanych, powstających przy Akademiach Wychowania Fizycznego w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu i Katowicach.
Pisk, PAP
"Nasz Dziennik" 2006-11-30

Autor: wa