Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Program pontyfikatu Papieża Polaka

Treść

Dokładnie 30 lat temu, 4 marca 1979 r., Ojciec Święty Jan Paweł II ogłosił pierwszą swoją encyklikę rozpoczynającą się słowami "Redemptor hominis" (łac. Odkupiciel człowieka). Dokument będący programem rozpoczętego nieco ponad 4 miesiące wcześniej pontyfikatu skierowany był do biskupów, kapłanów, rodzin zakonnych, "drogich Synów i Córek Kościoła" oraz wszystkich ludzi dobrej woli. Składa się on z 4 rozdziałów zatytułowanych: "Dziedzictwo", "Tajemnica odkupienia", "Człowiek odkupiony i jego sytuacja w świecie współczesnym", "Posłannictwo Kościoła i los człowieka".

Ojciec Święty ukazuje w tej encyklice podstawową prawdę i receptę dla świata: tylko w Chrystusie, z Chrystusem i przez Chrystusa człowiek może się ocalić i spełnić. Jeśli chce się uratować, to nie ma innego wyjścia, jak tylko postawić na Chrystusa. Ojciec Święty zwraca uwagę, że powszechność dokonanego przez Chrystusa odkupienia to odpowiedź na powszechność grzechu. To odkupienie jako odnowione stworzenie ustanowiło ład i harmonię we wszelkich wymiarach ludzkiego życia. Potwierdziło także niezbywalną godność i wartość każdej osoby ludzkiej.
Encykliki to papieskie dokumenty, które poruszają najistotniejsze problemy z zakresu nauki wiary, organizacji Kościoła, życia chrześcijańskiego, kultu, a także zagadnienia społeczne. Po "Redemptor hominis" Ojciec Święty Jan Paweł II ogłosił jeszcze 13 tego rodzaju dokumentów. Były to encykliki: "Dives in misericordia" ("Bogaty w miłosierdzie"). O Bożym miłosierdziu z 1980 r.; "Laborem exercens" ("Wykonując pracę") z 1981 r.; "Slavorum apostoli" ("Apostołowie Słowian") z 1985 r.; "Dominum et Vivificantem" ("Pana i Ożywiciela"). O Duchu Świętym w życiu Kościoła i świata z 1986 r.; "Redemptoris Mater" ("Matka Odkupiciela") z 1987 r..; "Sollicitudo rei socialis" ("Troska społeczna") z 1987 r.; "Redemptoris missio" ("Misja Odkupiciela") z 1990 r.; "Centesimus annus" ("Setna rocznica") z 1991 r., "Veritatis splendor" ("Blask prawdy") z 1993 r.; "Ut unum sint" ("Aby byli jedno") w 1993 r.; "Evangelium vitae" ("Ewangelia życia") z 1995 r.; "Fides et ratio" ("Wiara i rozum) z 1998 r.; Ecclesia de Eucharistia ("O Eucharystii w życiu Kościoła") z 2003 roku.
Sławomir Jagodziński
"Nasz Dziennik" 2009-03-04

Autor: wa