Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Program Innowacyjna Gospodarka przyjęty

Treść

Poprawę konkurencyjności polskich firm, zwiększenie udziału naszych produktów na rynku międzynarodowym i rozwój polskiej nauki zakłada Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, na którego realizację w latach 2007-2013 przewidziano ponad 9,7 mld euro, czyli około 37 mld złotych. Program ma przyczynić się także do rozwoju sektora informatycznego. Fundusze z Unii Europejskiej na ten cel zaczną napływać do Polski w połowie 2007 roku.
Na Innowacyjną Gospodarkę z budżetu UE mamy otrzymać 8,3 mld euro. To oznacza, że ilość pieniędzy na program wzrosła o 1,3 mld euro w porównaniu do pierwotnych planów. Dodatkowe fundusze zostaną przeznaczone m.in. na wsparcie i rozwój usług elektronicznych między przedsiębiorstwami oraz pomoc tym firmom, które nastawione są na tworzenie usług elektronicznych i zwiększanie dostępu do internetu.
Realizacja programu ma przyczynić się do wzrostu konkurencyjności polskiej nauki, tworzenia trwałych i atrakcyjnych miejsc pracy, wzrostu wykorzystania technologii informacyjnych i komunikacyjnych w gospodarce oraz wzrostu udziału nowoczesnych i innowacyjnych produktów polskiej gospodarki w rynku międzynarodowym.
Na środki mogą liczyć przedsiębiorcy, w tym z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, jednostki sfery badawczo-rozwojowej, administracji centralnej i samorządu terytorialnego, a także pojedynczy obywatele.
Jak poinformował Tomasz Nowakowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, pierwsze pieniądze z programu
(6 mld zł) wpłyną do Polski z budżetu UE w połowie przyszłego roku. Jak zapewniał Nowakowski, w latach 2007-2013 będzie łatwiejszy dostęp do środków wspólnotowych, ponieważ przewidziano wprowadzenie tzw. dotacji rozwojowych, dzięki którym pieniądze będą przyznane, "gdy będą potrzebne".
O 400 mln euro więcej zostanie przeznaczonych na inwestycje w innowacyjne przedsięwzięcia, co łącznie oznacza wydanie na ten cel sumy 3,4 mld euro. Nowakowski podkreślił, że jeśli doda się do tego środki z budżetu państwa i prywatne, to łączne wydatki na inwestycje powinny być trzy razy większe niż pierwotnie planowano, co ma ułatwić osiąganie przez podmioty gospodarcze celów zakładanych przez program Innowacyjna Gospodarka. Małe przedsiębiorstwa - informował wiceminister - mogą liczyć na wsparcie do 70 proc. wartości inwestycji, duże do 30 procent.
Paweł Tunia
"Nasz Dziennik" 2006-12-21

Autor: wa