Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Prof. M. Ryba o proponowanych zmianach w edukacji: Idziemy w kierunku rewolucji, chaosu i to nas bardzo martwi

Treść

Komu przeszkadza wychowanie patriotyczne i uczenie najnowszej historii? Możemy się tylko domyśleć. Przeszkadza to postkomunistom, którzy mają się czego wstydzić, jeśli chodzi o okres PRL-u. Przeszkadza to też rewolucjonistom, którzy nie chcą uczyć Polaków historii, czyli pewnej mądrości, zwłaszcza jeśli mówimy o najnowszych dziejach – powiedział prof. Mieczysław Ryba w felietonie „Myśląc Ojczyzna” na antenie TV Trwam.

Nowe kierownictwo resortu edukacji dąży do wprowadzenia projektów, które – jak zaznaczył prof. Mieczysław Ryba – będą powodować różnorakie wstrząsy. Dodał, że jednym z tych elementów jest zapowiedź likwidacji przedmiotu Historia i Teraźniejszość. [więcej]

– Komu przeszkadza wychowanie patriotyczne i uczenie najnowszej historii? Możemy się tylko domyśleć. Przeszkadza to postkomunistom, którzy mają się czego wstydzić, jeśli chodzi o okres PRL-u. Przeszkadza to też rewolucjonistom, którzy nie chcą uczyć Polaków historii, czyli pewnej mądrości, zwłaszcza jeśli mówimy o najnowszych dziejach. Oni uważają, że tożsamość narodowa nie jest nikomu potrzebna w sytuacji budowy superpaństwa – podkreślił prof. Mieczysław Ryba.

Następną kwestią jest redukcja lekcji religii do jednej godziny w tygodniu, a także, aby była ona na pierwszej lub ostatniej lekcji. [więcej] 

– Usunąć, spacyfikować, zmarginalizować tę lekcję tak, aby nie było wychowania religijnego. Czy to nie jest działanie destrukcyjne w sensie społecznym? – wskazał felietonista.

Wykładowca akademicki dodał, że pomysł wyeliminowania prac domowych jest drogą do obniżenia poziomu edukacji. To, co wykłada się na zajęciach – jak zaznaczył – jest tylko małą częścią kształtowania poprzez czytanie, ćwiczenie.

– Jeśli z tego zrezygnujemy, to w istocie wykształcimy pokolenie nieuków, którzy nie rozumieją rzeczywistości. Będzie to miało wpływ na kulturę, na życie społeczne, ale również na gospodarkę, bo jak słabo wykształcone społeczeństwo poradzi sobie z najnowszą technologią i odkryciami w tym zakresie? To wszystko pokazuje, że przez edukację idzie sztorm, zniszczenie, kompletny chaos (…). Idziemy w kierunku rewolucji, chaosu i to nas bardzo martwi – wskazał prof. Mieczysław Ryba.

radiomaryja.pl

źródło: radiomaryja.pl, 29 stycznia 2024

Autor: dj